نظام سلامت در غزه به «نقطه بی‌بازگشت» رسیده است

0 5کمیته بین‌المللی صلیب سرخ روز جمعه، ۱۹ آبان، ضمن آن که خواستار حفاظت از مراکز و کادر درمان در نوار غزه شد هشدار داد که شبکه بهداشت و درمان در این باریکه به نقطه «غیرقابل بازگشت» رسیده است.

این نهاد در بیانیه خود افزود که در روزهای اخیر توانسته است مقداری تجهیزات پزشکی حیاتی در بیمارستان‌های نوار غزه توزیع کند ولی تحت تاثیر تشدید درگیری‌ها وضعیت وحشتناک منطقه وخیم‌تر شده است.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در بخش دیگری از بیانیه خود آورده است: «جنگ روی فعالیت بیمارستان‌ها و آمبولانس‌ها تاثیر شدیدی برجا گذاشته و برای غیرنظامیان، مجروحان و کادر درمانی عوارض سنگینی داشته است. شبکه بهداشت و درمان نوار غزه به دلیل کمبود امکانات و گاه استفاده از وسايل و روش‌های ناامن به نقطه غیرقابل بازگشت رسیده است.»

در حملات سنگین اسرائیل به نوار غزه مراکز درمانی و پرسنل آنها بارها هدف حمله قرار گرفته‌اند.

اسرائیل پس از آن حمله به نوار غزه را آغاز کرد که گروه افراطی حماس روز ۱۵ مهرماه در عملیاتی غافلگیرانه وارد خاک اسرائیل شد، ۱۴۰۰ نفر را که بیشتر غیرنظامی بودند کشت و حدود ۲۴۰ نفر را نیز به عنوان گروگان با خود به نوار غزه بازگرداند.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا گروه حماس را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ روز جمعه افزود که حملات به شبکه بهداشت و درمان نوار غزه که تحت تاثیر جنگ و محاصره این باریکه به شدت تضعیف شده ضربات سنگینی زده است.

در حملات سنگین ارتش اسرائیل به نوار غزه تاکنون بیش از ۱۱ هزار نفر که اکثر آنها غیرنظامی و تقریبا نیمی از آنها کودک بودند، کشته شده‌اند.

ویلیام شومبورگ، مسئول صلیب سرخ در نوار غزه روز جمعه گفت: «نابودی زیرساخت‌های بهداشتی در نوار غزه تحمل‌ناپذیر شده و باید متوقف شود. زندگی هزاران غیرنظامی، بیمار و مجروح و کادر درمانی در خطر است.»

صلیب سرخ گفت بیمارستان‌های کودکان نیز از حملات مصون نمانده‌اند. بیمارستان الناصر بر اثر حملات به شدت آسیب دیده و بیمارستان الرَنتیسی نيز به دلیل محاصره توسط تانک‌های ارتش اسرائیل ناگزیر شده فعالیت خود را متوقف کند.

این نهاد در بخش دیگری از بیانیه خود افزود: «همکاران ما در هلال احمر فلسطین با تلاش فراوان و به رغم کمبود امکانات و تشدید حملات نظامی، سعی کرده اند ادامه کار بیمارستان القدس را تضمین کنند.»

الشفا، بزرگ‌ترین بیمارستان نوار غزه، روز جمعه هدف حملات اسرائیل قرار گرفت و مدیر آن به خبرگزاری‌ها گفت در این حمله دست‌کم ۱۳ نفر کشته شدند. این بیمارستان علاوه بر مداوای مجروحان و بیماران به پناهگاه هزاران آواره بدل شده است.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ افزود در عملیات نظامی حضور غیرنظامیان در داخل و اطراف بیمارستان باید در نظر گرفته شود که از اصول قوانین بشردوستانه بین‌المللی است.

این نهاد خاطرنشان کرد: «قوانین جنگ کاملا روشن است. طبق قوانین بشردوستانه بین المللی بیمارستان ها و مراکز درمانی نقاط حفاظت شده تلقی می‌شوند. حفاظت از جان و امنیت غیرنظامیان، از جمله کادر درمانی و امدادگران، نه تنها یک التزام قانونی بلکه یک تعهد اخلاقی برای حفظ جان انسان‌ها در این مقطع هولناک است.»

منابع: خبرگزاری فرانسه، رادیوفردا/ ش. ر./ ف. دو.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.