نفوذ ریزگردها به گلستان و مازندران؛ یک کارشناس: شرایط بدتر می‌شود

0 7با نفوذ ریزگردها به آسمان استانهای شمالی کشور کارشناسان نسبت به خشکاندن تالابهای منطقه هشدار می‌دهند هر چند همسایگان شمالی را هم در افزایش گردوغبار بی‌اثر نمی‌دانند.

محمد درویش کارشناس محیط زیست، سهم ترکمنستان در افزایش ریزگردها در مازندران را تنها ۱۵ درصد دانست و گفت: «تمام دشت ترکمن صحرا و تالاب‌های بین المللی آن منطقه خشک شده‌اند اگر نحوه تعاملات را با طبیعت تغییر ندهیم در استانهای شمالی با شرایطی وخیم‌تر از اصفهان و سمنان و یزد روبرو خواهیم شد.

علی سلاجقه رئیس سازمان محیط زیست هم در واکنش به بازگشت گردوغبار به شهرهای مختلف ایران گفت:«در داخل و خارج کشور منشاء ریزگرد وجود دارد اما گاهی ریزگرد از شاخ آفریقا بلند می‌شود، منطقه وسیعی را طی می‌کند و به کشور ما می‌رسد.»

در پی افزایش غلظت گرد و غبار و ورود ریزگرد به استانهای مازندران،‌ گلستان و خراسان رضوی رسانه‌های داخلی اعلام کردند منشا این گردوغبار از کشور ترکمنستان است.

منصور سهرابی متخصص بوم‌شناسی و محیط زیست اما به صدای آمریکا گفت: «ریزگردهای ایران دو کانون داخلی و خارجی دارد ولی مسئله اصلی مربوط به کانونهای داخلی است نه کشورهای خارجی.»

او افزود:«مسیر طی شده که منجر به خشکیدن تالابهای ایران شده و بسیاری از مناطق کشور و همه ایران را درگیر ریزگردها کرده است ناشی از مدیریت غلط جمهوری اسلامی است.»Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.