نمایش عمومی کتاب «مسافرت ناصرالدین شاه به اروپا»

0 9


کتاب «مسافرت ناصرالدین شاه به اروپا» در کاخ نیاوران به نمایش عمومی در می‌آید.

هم‌زمان با هفته گردشگری، کتاب “مسافرت ناصرالدین شاه به اروپا” متعلق به گنجینه موزه کتابخانه اختصاصی نیاوران به نمایش در می‌آید.

این کتاب یک اثر چاپ سنگی است که با خطوط نستعلیق و نسخ تحریر شده و در حاشیه برخی از صفحات با مداد نوشته‌هایی به خط تحریری درج شده است.

محتوای کتاب شامل خاطرات ناصرالدین شاه در سفرش به اروپا است که بیش از یک قرن پیش در سال ۱۳۰۸ هجری قمری، با قطع وزیری روی کاغذ هندی و در ۴۵۸ صفحه، در دارالطباعه خاصه دولتی چاپ شده است. این کتاب همچنین حاوی ۲۷ نقش مصور از آموزش نظامی سربازان دوره قاجار است. 

ناصرالدین شاه در این سفر از شهرهای حصارک، قزوین، کوند، سلطانیه، زنجان، تبریز، مرند، و ارس گذشته و وارد خاک روس می‌شود که آغاز سومین سفر فرنگ اوست. او در این سفر از کشورهای فرانسه، انگلستان و هلند بازدید می‌کند.

ناصرالدین‌شاه قاجار در طول سلطنت خود سه بار به کشورهای اروپایی سفر کرد؛ اولین سفر در سال ۱۲۹۰ هجری قمری (۱۸۷۳ میلادی)، دومین سفر در سال ۱۲۹۵ هجری قمری (۱۸۷۸ میلادی) و سومین سفر از ۱۳۰۶ تا ۱۳۰۷ هجری قمری (۱۸۸۹ میلادی) بوده است.

این کتاب سفرنامه سومین سفر ناصرالدین شاه به اروپا است که در ۱۲ شعبان ۱۳۰۶ هجری قمری (۲۴ فروردین ۱۲۶۸ خورشیدی/ ۱۸۸۹ میلادی) آغاز و در ۲۴ صفر ۱۳۰۷ هجری قمری به پایان رسیده است.

علاقه‌مندان جهت بازدید از این اثر می‌توانند تا ۱۱ مهر ۱۴۰۲، همه‌روزه به موزه کتابخانه اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.