نماینده پاکستان در سازمان ملل از اظهاراتش در مورد «فرهنگ پشتون‌ها» عذرخواهی کرد

0 9


منیر اکرم

منبع تصویر، UN

منیر اکرم، نماینده پاکستان در سازمان ملل از اظهاراتش در مورد اینکه گفته «محدودیت‌های وضع شده علیه زنان در افغانستان در فرهنگ پشتون‌ها ریشه دارد» عذرخواهی کرده است.

در پی واکنش‌های گسترده علیه این اظهارات، امروز آقای اکرم در توییتی نوشته است: «از ناراحتی که اظهاراتم در نشست سازمان ملل در مورد افغانستان ایجاد کرد، عذرخواهی می‌کنم. حرف‌های من اشتباه بود و انعکاس‌دهنده موضع پاکستان نیست. من به فرهنگ پشتون احترام عمیقی قائل هستم. محروم کردن زنان و دختران از دسترسی به آموزش نه اسلامی است و نه مرتبط به فرهنگ پشتون‌ها.»

آقای اکرم که روز چهارشنبه در نشست سازمان ملل در ژنو صحبت می‌کرد، گفت: «محدودیت هایی که از طرف حکومت موقت افغانستان (برای زنان) وضع شده، از نظر ما زیاد جنبه دینی ندارد، بلکه در فرهنگ خاص پشتون‌ها ریشه دارد که زنان را ملزم به نشستن در خانه می‌کند. این یک واقعیت فرهنگی متفاوت افغانستان است که برای صدها سال تغییر نکرده است.»

این اظهارات آقای اکرم با واکنش نصیر احمد فایق، نماینده معرفی‌شده از سوی دولت پیشین افغانستان در سازمان ملل که کرسی خود را حفظ کرده، مواجه شد و او صحبت نماینده پاکستان را رد کرد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.