نهادهای مدافع روزنامه‌نگاران در فرانسه خواستار آزادی وحید شمس‌الدین‌نژاد شدند

0 42رسانه‌ها و نهادهای مدافع روزنامه‌نگاران در فرانسه روز سه‌شنبه ۱۰ آبان در بیانیه‌های جداگانه‌ای خواستار آزادی وحید شمس‌الدین‌نژاد، گزارشگر شبکه تلویزیونی آلمانی- فرانسوی «آرته» شدند که هنگام پوشش اعتراضات در ایران بازداشت شده است.

شبکه تلویزیونی «آرته» روز هشتم آبان در بیانیه‌ای گفت آقای شمس‌الدین‌نژاد که تبعه ایران و مقیم فرانسه است حدود یک ماه پیش در استان کردستان دستگیر شد.

این بیانیه می‌افزاید که آقای شمس‌الدین‌نژاد از سوی شرکت تولیدات رسانه‌ای «کئی» و شبکه تلویزیونی «آرته» برای پوشش اخبار اعتراضات به جان باختن مهسا (ژینا) امینی به کردستان اعزام شده بود.

شبکه تلویزیونی «آرته» افزود که وحید شمس‌الدین‌نژاد روز دوم مهر معرفی‌نامه این شبکه و مشخصات کارت خبرنگاری فرانسوی خود را به مقامات مسئول در ایران تحویل داده است. پس از آن تاریخ او دو مصاحبه تلفنی با این شبکه انجام داد و یک گزارش تلویزیونی نیز برای بخش خبری «آرته» تهیه کرد.

شبکه تلویزیونی «آرته» در بیانیه خود می‌افزاید که آقای شمس‌الدین‌نژاد اکنون در زندان اوین تحت بازداشت و بازجویی است.

اتحادیه روزنامه‌نگاران فرانسه (اس‌ان‌جی) نیز از دولت اين کشور خواست آزادی این گزارشگر جوان را که امسال از یک مدرسه روزنامه‌نگاری در شهر لیل فرانسه فارغ‌التحصیل شده است، تضمین کند.

این اتحادیه در بیانیه خود می‌افزاید که آقای شمس‌الدین‌نژاد فقط مشغول انجام وظایف خود به عنوان یک خبرنگار بوده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که تمام نیرو و امکانات خود را برای آزادی وحید شمس‌الدین‌نژاد و حداقل ۴۳ روزنامه‌نگار و گزارشگر دیگری که در ایران زندانی هستند، بسیج خواهد کرد.

دولت ایران روز سه‌شنبه اعلام کرد هشت روزنامه‌نگار و گزارشگری را که در طول اعتراضات هفته‌های اخیر بازداشت شده‌اند، آزاد کرده است.

روز یکشنبه بیش از ۳۰۰ روزنامه‌نگار، خبرنگار و عکاس خبری ایرانی با امضای نامه مشترکی که در برخی از خبرگزاری‌های ايران منعکس شد از حکومت ایران «به دلیل بازداشت همکاران و محروم کردن آن‌ها از حقوق مدنی و قضایی در دوران بازداشت» انتقاد کردند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه/ش.ر/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.