نورنیوز از توافق ایران و آمریکا برای آزادسازی میلیاردها دلار پول مسدودشده خبر داد

0 44هم‌زمان با انتشار خبر از زندان بیرون‌آمدن سیامک نمازی، شهروند ایرانی آمریکایی، پس از هفت سال حبس، رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی از نزدیک بودن «آزادسازی میلیاردها دلار از منابع ارزی» ایران خبر دادند که به‌خاطر تحریم‌های آمریکا بلوکه شده است.

نورنیوز، وب‌سایت وابسته به شورای عالی امنیت ملی ایران، شامگاه شنبه نهم مهر نوشت: «طی هفته‌های اخیر مذاکرات فشرده‌ای با وساطت یکی از کشورهای منطقه درباره آزادسازی هم‌زمان زندانیان ایران و آمریکا انجام شده و میلیاردها دلار از منابع ارزی مسدودشده نیز در این چارچوب در شرف آزادسازی است.»

انتشار این خبر در حالی صورت می‌گیرد که اعتراضات سراسریِ «زن، زندگی، آزادی» در ایران که از دو هفته پیش آغاز شد، همچنان ادامه دارد و معترضان خواهان عدم مماشات کشورهای غربی و به‌خصوص آمریکا با حکومت ایران هستند.

نورنیوز ادعا کرده است که منابع ارزی‌ای که در نتیجه توافق با دولت جو بایدن «در شرف آزادسازی» قرار گرفته، همان منابعی است که در بانک‌های کره جنوبی مسدود شده است.

پیشتر، ششم شهریورماه شبکه خبری الجزیره گزارش داده بود که در صورت توافق بر سر احیای برجام، آزادسازی هفت میلیارد دلار از دارایی‌های مسدودشده‌ ایران در کره جنوبی یکی از اقدامات دولت جو بایدن خواهد بود.

با این حال نورنیوز با اشاره به توقف این مذاکرات نوشته است آمریکا «مستقل از روند مذاکرات هسته‌ای، در حال پیگیری موضوع آزادی زندانیان خود در ایران و هم‌زمان آزادسازی منابع مسدودشده ارزی ایران در کره جنوبی است».

این وب‌سایت وابسته شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی همچنین افزوده است تهران «هنوز حساب‌های اعلامی برای انتقال منابع مذکور را بنا بر ملاحظات بانکی نپذیرفته و حساب‌های جدیدی را به این منظور معرفی کرده است».

دولت جو بایدن تاکنون واکنش رسمی به این خبر نشان نداده‌ است . این در حالی است که از زمان انتشار این خبر در شامگاه شنبه، نهم مهر، موجی از واکنش‌های اغلب منفی به آن در شبکه‌های اجتماعی ایجاد شده است.

روز شنبه پرشمارترین و گسترده‌ترین تظاهرات اعتراضی ایرانیان علیه حکومت در بیش از ۱۵۰ شهر دنیا از جمله ۵۰ شهر در ایالات متحده و کانادا هم‌زمان با دست‌کم ۲۳ شهر ایران برگزار شد.

اعتراضات در داخل ایران طی دو هفته گذشته با سرکوب شدید مأموران امنیتی جمهوری اسلامی مواجه شده و تا کنون علاوه بر بازداشت ده‌ها هزار معترض در سراسر ایران، حدود پنجاه معترض طی اعتراضات روز جمعه ۸ مهر در زاهدان و به‌گفته سازمان حقوق بشر ایران دست‌کم ۸۳ معترض تا روز هفتم مهر در دیگر شهرها با شلیک مأموران جمهوری اسلامی کشته شده‌اند.

در دو هفته گذشته شمار گسترده‌ای از چهره‌های جهانی از میان هنرمندان، سیاستمداران، ورزشکاران و دیگر چهره‌ها به‌طور بی‌سابقه از اعتراضات سراسری مردم ایران علیه حکومت حمایت کرده‌اند و شمار قابل‌توجهی از کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی از اقدام احتمالی دولت جو بایدن در آزادسازی هفت میلیارد پول مسدودشده در شرایط فعلی به‌شدت انتقاد کرده‌اند.

قیمت دلار در هفته گذشته در ایران، پس از شکل‌گیری اعتراضات سراسری، با جهش به کانال ۳۳ هزار تومان در محدوده ۳۲۷۰۰ تومان قرار دارد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.