نوروزی خواهد رسید که عطر آزادی در ایران بپیچد

0 17فعالان منشور «همبستگی و سازماندهی برای آزادی ایران»، معروف به منشور «مهسا»، با انتشار پیام نوروزی نوشتند «به یاد ایران هستیم که به دست تبهکاران اداره می‌شود» و افزودند که «نوروزی خواهد رسید که عطر آزادی در ایران بپیچد.»

کنشگران «همبستگی برای دموکراسی و آزادی در ایران» در پیام نوروز ۱۴۰۲ نوشتند: «نوروز امسال به یاد تمام خانواده‌هایی هستیم که عزیزان‌شان، بی‌گناه، به دست جمهوری اسلامی به قتل رسیدند، به یاد دختران و پسرانی که چشمان خود را از دست دادند، به یاد تمام بی‌گناهانی که به زندان افتادند یا همچنان در زندان هستند، به یاد پدران و مادرانی که در شرایط سخت اقتصادی زندگی می‌کنند، به یاد کودکانی که مورد حملات شیمیایی قرار گرفتند و به یاد متروپل هستیم که عزیزانی را از ما گرفت. نوروز امسال به یاد آزادی، عدالت، محیط‌زیست، به یاد ایران هستیم که به دست تبهکاران اداره می‌شود.»

این متن اضافه می‌کند: «نوروزی خواهد رسید که عطر آزادی در ایران بپیچد، در هفت‌سینِ ایرانیان سینِ سعادتمندی بدرخشد و بر سفرهٔ سال‌تحویل‌شان دیگر عکس بی‌گناهی نباشد که به ظلم از ما گرفته‌اند … امیدواریم سال خورشیدیِ تازه، سال پایان ستم و ستمکاران باشد.»

درپی اعتراضات سراسری اخیر در ایران، مأموران جمهوری اسلامی به سرکوب شدید مردم معترض دست زدند که با ضرب‌وشتم شدید، تیراندازی به چشم معترضان و شکنجه بازداشت‌شدگان همراه بود.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در گزارش که روز ۱۹ اسفند منتشر کرد خبر داد که در جریان سرکوب شدید این اعتراضات دست‌کم ۴۷۶ نفر، از جمله ۶۴ نوجوان و ۳۴ زن، کشته شدند.

مسئولان جمهوری اسلامی در مورد تعداد معترضان بازداشت‌شده و وضعیت آنها اطلاع‌رسانی نکرده‌اند اما غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی روز ۲۲ اسفند از آزاد شدن ۲۲ هزار و ۶۲۸ نفر از معترضان بازداشتی خبر داد.

شاهزاده رضا پهلوی و کنشگران هم‌فکر او در روزهای اخیر، یک منشور ۱۷ بندی به نام منشور «همبستگی و سازماندهی برای آزادی ایران» را با نام «منشور مهسا»، به یاد دختر ایرانی که مرگ او در اواخر شهریور امسال جرقه اعتراضات شش ماه اخیر ایران را روشن کرد، منتشر کردند.

ایده انتشار این منشور ماه گذشته در نشستی با عنوان «آینده جنبش دموکراسی ایران» در دانشگاه جورج‌تاون شهر واشینگتن مطرح شد، نشستی که شاهزاده رضا پهلوی، حامد اسماعیلیون، مسیح علی‌نژاد و نازنین بنیادی در آن حضور یاقتند و شیرین عبادی، عبدالله مهتدی، گلشیفته فراهانی و علی کریمی با پیام‌های ویدیویی خود به آن پیوستند.

پیام نوروزی شاهزاده رضا پهلوی: مردم ایران جهانیان را به تحسین دلیری خود واداشتند

شاهزاده رضا پهلوی در پیام نوروزی خود، سال ۱۴۰۱ را «سال درخشش و سرافرازی ملت ایران» خواند و گفت ملت ایران در این سال جهان را به تحسین خود واداشت.

شاهزاده رضا پهلوی همچنین تاکید کرد راهی که ملت ایران در پیش گرفته است مقصدی جز پیروزی ندارد و به گفته او، «نام و یاد جان‌باختگان دلیر میهن همچون فانوسی روشنی‌بخش است».

شاهزاده رضا پهلوی در پیام خود همچنین بر اتحاد و همبستگی ملی تأکید کرد.

او از مردم ایران خواست که در این شرایط، «هوای» همدیگر و به ویژه خانواده‌هایی که عزیزی از دست داده‌اند را داشته باشند.

شهبانو فرح پهلوی نیز در پیامی به مناسبت فرارسیدن نوروز، از صدها جوانی یاد کرد که در جریان اعتراضات، «در رویارویی با نیروهای توحش و تاریکی جان باختند» و تأکید کرد که «نوروز باستانی، پیام‌آور پیروزی و راستی بر دروغ است و نور بر تاریکی پیروز خواهد شد.»

اسماعیلیون: در کنار هم، به این جهالت و آدمکشی پایان خواهیم داد

حامد اسماعیلیون، از چهره‌های برجسته اپوزیسیون در پیامی به مناسبت فرارسیدن نوروز، ضمن همدردی با «خانواده‌هایی که در ۴۴ سال گذشته عزیزان‌شان را در ظلم و جهلِ جمهوری اسلامی از دست دادند»، نوشت: «سرنگون‌شان خواهیم کرد و آن‌ها را به دادگاه خواهیم سپرد.»

وی تأکید کرد: «در کنار هم و در کنار تمام کسانی که دل در گروی آزادی، دموکراسی و عدالت در ایران دارند، به این جهالت و آدمکشی پایان خواهیم داد. دل قوی دارید که روزی خورشید آزادی و عدالت در ایران سرک خواهد کشید و رنج و داغدیدگیِ ما را مرهمی خواهد بود. ستیزِ با قدرت، ستیزِ حافظه با فراموشی است پس نه فراموش می‌کنیم و نه می‌بخشیم.»

نازنین بنیادی: امیدواریم نور، تاریکی را در سرزمین ما شکست دهد

نازنین بنیادی، بازیگر ایرانی بریتانیایی که در زمینه حقوق بشر فعالیت می‌کند نیز در پیام نوروزی خود نوشت که ««نوروز جلوه‌گاه ره‌یافت فرایند زندگی بهتر… و در ایرانشهر آرمانی خود بازتاب غوغای نوآفرینی است. نوروزتان خجسته. نوروزمان پیروز.»

او در پیامی برای نوروز به انگلیسی نیز نوشت که «به یاد جان‌های بی‌گناهی هستیم که برای آزادی ایران از دست رفته‌اند. همان‌طور که اکنون نور روز نسبت به تاریکی بیشتر می‌شود، امیدواریم که نور، تاریکی را در سرزمین ما شکست دهد.»

پیام‌های علی کریمی و گلشیفته فراهانی

علی کریمی، چهره فوتبال ایران نیز در یک استوری به فراخور نوروز امسال در اینستاگرام نوشت: «عید آن روز مبارک بادم، که تو آبادی و من آزادم.»

گلشیفته فراهانی، هنرپیشه ایرانی نیز در اینستاگرام خود نوشت که «نوروز مبارک. ما در ۴۴ سال گذشته هزاران شهید دادیم و هزاران انسان بی‌گناه در زندان‌های جمهوری اسلامی ماندند. به همه شما نیاز داریم که در سمت درست تاریخ بایستید. با ما بمانید. با مردم ایران بمانید. با زن زندگی آزادی بمانید.»

نوروز ۱۴۰۲ در ایران در شرایطی فرارسید که خانواده‌های بسیاری، عزادار عزیزان از دست‌داده خود در جریان اعتراضات هستند و مشکلات معیشتی، بخش بزرگی از جامعه ایران را به طور جدی درگیر کرده است.

علاوه بر خانواده‌های داغدار که بر موضع دادخواهی خود اصرار دارند، بسیاری از شهروندان ایران نیز در همبستگی با آنها، تصویر جان‌باختگان و یا شعارهای اعتراضی را به سفره هفت‌سین امسال خود اضافه کرده‌اند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.