هدف اصلی جمهوری اسلامی دیگر نجات حماس نیست، بلکه بیرون راندن آمریکا از منطقه است

0 4ژنرال مک‌کنزی، فرمانده پیشین نیروهای «سنتکام» در گفت‌وگوی اختصاصی با صدای آمریکا درباره تحولات اخیر خاورمیانه توضیحاتی داد و گفت که «اکنون هدف اصلی جمهوری اسلامی دیگر نجات حماس نیست، بلکه بیرون راندن آمریکا از منطقه است.»

در این مطلب متن این گفت‌وگو را ملاحظه می‌کنید.

. آمریکا در دو هفته گذشته به برخی مراکز فرماندهی و انبارهای تسلیحاتی گروه‌های وابسته به ایران (جمهوری اسلامی) در سوریه ضربه زد. هیچ حمله هوایی در عراق انجام نشد. به نظر شما، برای جلوگیری از این حملات چه باید کرد؟

ژنرال مک‌کنزی: فکر می‌کنم که با درک هدف ایران (جمهوری اسلامی) شروع می‌کنیم، هدف بلندمدت ایران این است که آمریکا را مجبور به ترک منطقه کند، آنها همیشه میدان اصلی نبرد برای این منظور را نیروهای ما در عراق و سوریه می‌دانند.

بنابراین، فکر می‌کنم آنچه باید انجام دهیم این است که ایران را متقاعد کنیم که اکنون زمان افزایش درگیری نیست. ما کارهای زیادی انجام داده‌ایم تا واقعاً این نکته را به آنها منتقل کنیم. ما نیروهای جنگی بیشتری را وارد صحنه کردیم، از جمله دو ناو هواپیمابر، یک زیردریایی با موشک‌های هدایت‌شونده، اسکادران‌های جنگنده، و تجهیزات دفاع هوایی.

ایران، نیروهایی را که ما وارد صحنه می‌کنیم، می‌شناسد و به دقت محاسبه می‌کند. می‌دانیم که از نظر تاریخی شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد ایران در مواجهه با قدرت آتش بسیار زیاد آمریکا رفتار خود را تعدیل می‌کند. آنها هرگز به توانایی‌هایی ما شک نکرده‌اند، گاهی به اراده ما شک کرده‌اند.

بنابراین، حملاتی که دولت آمریکا طی چند روز اخیر دستور انجام آن را صادر کرده است، برای انتقال آن نکته به ایران طراحی شده‌اند که اکنون زمان افزایش درگیری نیست. اکنون زمان تلاش برای گسترش این جنگ یا پیگیری آن هدف بلندمدت نیست که ما را مجبور به ترک منطقه کنند.

. هنگامی که قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران (جمهوری اسلامی) در عراق کشته شد، شما فرمانده سنتکام بودید. در آن زمان، گفتید اگرچه کشته‌شدن او برنامه‌های ایران را به تأخیر انداخت، اما حفظ این بازدارندگی بسیار مهم است. پنتاگون دو ناو هواپیمابر تهاجمی فرستاده و یک زیردریایی کلاس اوهایو در راه منطقه است، آیا بازدارندگی علیه ایران کارساز است؟ چرا و چرا نه؟

ژنرال مک کنزی: فکر می‌کنم چند روز آینده بحرانی خواهد بود. خواهیم دید که آیا ایران (جمهوری اسلامی) تصمیم می‌گیرد تا با پذیرش قلبی این درس، فعالیت‌های خود را تعدیل کند یا اینکه به پیشروی ادامه می‌دهد. آنها می‌دانند که اگر به حملات خود علیه ما ادامه دهند و باعث تلفات جانی یا خسارات قابل توجهی به نیروهای آمریکا، یا دوستان و شرکای ما شوند، آماده ضربه زدن به آنها هستیم.

در حال حاضر این یک امکان بسیار واقعی است چون ما قدرت جنگی بیشتری را به منطقه آورده‌ایم، این دیگر یک تهدید پوچ نیست. ما بارها علیه ایران موضع‌گیری شفاهی داشته‌ایم اما بدون پشتیبانی لازم و این باعث جسارت آنها می‌شود.

در واقع یک سابقه کاملاً ثابت وجود دارد که آنها رفتار خود را در هنگام مواجهه با قدرت آتش زیاد تعدیل می‌کنند و این قدرت شلیک اکنون شروع به سرازیر شدن به منطقه کرده است. بنابراین بسیار مهم است که واقعاً در چهار یا پنج روز یا ده روز آینده چه اتفاقی می‌افتد، و ببینیم که آیا آنها مسیر خود را تغییر می‌دهند یا خیر.

. طبق گزارش هفته گذشته رویترز، در حمله پهپادی که نیروهای آمریکایی را در اربیل/عراق هدف قرار داد، مواد منفجره استفاده نشده بود. مقامات آمریکایی گفتند که این پهپاد در صورت انفجار می‌توانست باعث کشتار شود. به‌عنوان یک رهبر نظامی پیشین، آیا این حملات را تلاشی برای کشاندن آمریکا به یک درگیری گسترده در خاورمیانه می‌دانید؟ و همانطور که گفتید، می‌دانید که گروه‌های نیابتی ایران (جمهوری اسلامی) در تلاش هستند تا نیروهای آمریکایی را از منطقه خارج کنند. پس آخر بازی چیست؟

ژنرال مک‌کنزی: من اکنون از بیرون به داخل نگاه می‌کنم، اما آنچه می‌بینم و تجربه‌ام به من می‌گوید، هدف اصلی ایران (جمهوری اسلامی) است، اکنون هدف اصلی آنها حمایت از حماس در غزه نیست. اگرچه آنها مطمئناً از این گروه حمایت می‌کنند، اما این هدف اولیه آنها نیست. هدف اصلی آنها بیرون راندن آمریکا از منطقه است و به همین دلیل این حملات در حال افزایش است. این با شرایط کنونی غزه مطابقت دارد و مطمئناً مرتبط است، اما من معتقد نیستم که این حملات به تنهایی به منظور حمایت از حماس صورت می‌گیرد.

. به نظر شما، آیا گروه‌های نیابتی ایران (جمهوری اسلامی) حملات خود را فقط برای آزار و اذیت و نه ایجاد تلفات تنظیم می‌کنند؟ چقدر نگران احتمال حمله بزرگی هستید که آمریکا را به درگیری بکشاند؟

ژنرال مک‌کنزی: ایران (جمهوری اسلامی) معتقد است که می‌تواند باعث تلفات جزئی به آمریکایی‌ها شود، این چیزی است که آنها تعریف می‌کنند. ما آن را اینگونه تعریف نمی‌کنیم اما آن‌ چیزی است که آنها به‌عنوان تلفات جزئی تعریف می‌کنند تا ما را مجبور کنند که شاید عقب‌نشینی را در نظر بگیریم، بدون اینکه با ریسک خطر تلافی‌جویانه بزرگ مواجه شوند. من فکر می‌کنم این اشتباه و یک منطق ناقص است، اما من ایرانی‌ها را توصیف می‌کنم و درباره موقعیت ما صحبت نمی‌کنم.

. تهران از حماس و حزب‌الله حمایت می‌کند، چقدر نگران احتمال درگیری مستقیم بین ایران (جمهوری اسلامی) و اسرائیل هستید؟

ژنرال مک کنزی: به احتمال گسترش جنگ نگاه کنید. بیایید با حزب‌الله لبنان شروع کنیم، که آشکارا به طور گسترده‌ای توسط ایران (جمهوری اسلامی) حمایت می‌شود. با بیش از صدهزار راکت و موشک در لبنان، این بزرگترین نهاد غیردولتی و نظامی در جهان، در صورت ورود به جنگ می‌تواند صدمات قابل توجهی به اسرائیل وارد کنند. آنها همچنین می‌دانند که اسرائیل در صورت انتخاب می‌تواند صدمات قابل توجهی به آنها وارد کند.

بنابراین، حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، برای ورود به جنگ تصمیمی استراتژیک خواهد گرفت. او تحت تأثیر آن‌چه رنج غزه می‌‌نامد، قرار نخواهد گرفت، و این چیزی نیست که حزب‌الله لبنان را وارد درگیری کند.

در واقع، من فکر نمی‌کنم که حزب‌الله لبنان با فشار ایران وارد جنگ شود. حزب‌االله لبنان اگر مزیتی استراتژیک در جنگ ببیند، وارد می‌شود. حملات کوچک سطح پایینی که در مرزها انجام می‌شود، حمله بزرگی نیست که شاید رخ دهد. من فکر نمی‌کنم که آنها واقعا وارد شوند، معتقدم که آنها می‌خواهند این بار کنار بنشینند، حداقل فعلا.

و در مورد ایران، قطعا آنها به حمله به ما ادامه می‌دهند. آنها در واقع انتخاب کردند که به اسرائیل حمله نکنند، و توانایی انجام این کار را دارند، آنها موشک‌هایی دارند که می‌توانند به اسرائیل حمله کنند ولی تصمیم گرفته‌اند که از این موشک‌ها استفاده نکنند.

به اعتقاد من این همچنین گویای اصطکاک داخلی است و شکاف‌ها میان حماس، حزب‌الله لبنان، و ایران را نشان می‌دهد. این یک سازمان یکپارچه نیست. همه آنها برای نابودی اسرائیل اهدافی مشترک دارند، اما نحوه انجام آن و همه این موارد بسیار متفاوت است و تنش‌هایی بین آنها وجود دارد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.