هدف اصلی متهم ایرانی حمله به مدرسه در بوخوم، یک کنیسه بوده است

0 8دادگاهی در آلمان عامل آتش‌سوزی ۱۰ ماه پیش در مدرسه‌ای در شهر بوخوم را متهم کرد که دستور از حکومت ایران گرفته و هدف اصلی او نیز کنیسه‌ای بوده است که کنار مدرسه قرار دارد.

متهم ۳۶ ساله این پرونده که شهروند دوتابعیتی ایرانی – آلمانی است روز ۲۱ شهریور (۱۲ سپتامبر) در دادگاه عالی منطقه‌ای دوسلدورف محاکمه خواهد شد.

طبق کیفرخواست صادره، این فرد متهم است که از مقامات حکومت ایران دستور گرفته بود تا کنیسه‌ای در منطقه «رور»، واقع در غرب آلمان را به آتش بکشد.

اسناد دادگاه عنوان می‌کند که فرد مورد اشاره در راستای اجرای نقشه حمله خود تلاش بیهوده‌ای برای جذب یکی از آشنایانش به عنوان همدست کرد و او نیز ماجرا را به پلیس اطلاع داد.

بر اساس این اسناد، آمران این حمله انتظار داشتند که یک کنیسه مورد هدف قرار بگیرد، اما از آنجا که کنیسه تحت حفاظت کامل قرار داشت، او مواد محترقه خود را به داخل مدرسه کنار کنیسه پرتاب کرد.

این حادثه که اواسط نوامبر سال گذشته رخ داد، خساراتی جزیی بر جای گذاشت. متهم از آن زمان در بازداشت به‌سرمی‌برد.

پیش از این رسانه‌های آلمان از فرد متهم به عنوان «بابک.ج» نام برده و گفته بودند که او عامل حمله به یک کنیسه در شهر اسن نیز بوده که آن هم در نوامبر سال گذشته انجام شده است و برای حمله سوم به کنیسه‌ای در دورتموند برنامه‌ریزی می‌کرده که در آنجا بازداشت شده است.

همچنین روزنامه آمریکایی «واشینگتن‌پست» ۱۵ اسفند پارسال به نقل از پنج مقام امنیتی آلمان و دو مقام اطلاعاتی غربی دیگر نوشت که عامل هدایت‌کننده یک سری حملات ماه‌های اخیر به یهودیان و کنیسه‌ها در آلمان، یک شهروند ایرانی- آلمانی به نام رامین یکتا‌پرست است که از آلمان به ایران گریخته و او با «بابک.ج» در تماس بوده است.

طبق این گزارش، یکتاپرست از تهران و از طریق تماس «بابک.ج» در آلمان، انجام حملات علیه اماکن یهودی را به او محول کرد.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری آلمان و رادیو فردا؛ س.نSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.