هشدار به کشتی‌های تجاری عازم تنگه هرمز؛ «از آب‌های سرزمینی ایران دور بمانید»

0 12نیروهای دریایی تحت حمایت کشورهای غربی در خاورمیانه، به رهبری آمریکا، روز شنبه ۲۱ مرداد، به کشتی‌های تجاری که قصد عبور از تنگه هرمز را دارند، هشدار داد که تا حد امکان از آب‌های سرزمینی ایران دور بمانند تا از توقیف توسط این کشور در امان باشند.

در اوایل سال جاری میلادی پیش از توقیف دو نفتکش توسط ایران در نزدیکی تنگه هرمز چنین هشداری نیز به کشتی‌های تجاری در این منطقه داده شده بود. تنگه هرمز به لحاظ ترانزیت دریایی نفت جهان اهمیت دارد و در حدود ۲۰ درصد نفت خام جهان برای فروش در بازارهای جهانی از این تنگه عبور می‌کند.

در حالی این هشدار صادر شده است که در روزهای اخیر مقامات ایران و آمریکا توافق برای آزادی پنج زندانی ایرانی-آمریکایی در ازای آزادشدن شش میلیارد دلار از دارایی‌های ایران در کره جنوبی را تایید کرده‌اند. اما انتشار این هشدار نشان می‌دهد سطح تنش در آب‌های این منطقه همچنان بالاست.

وزیر دفاع آمریکا روز ۲۹ تیر ماه اعلام کرده بود که در واکنش به تلاش‌های اخیر ایران برای توقیف کشتی‌های تجاری در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز علاوه بر ارسال جنگنده‌های اف- ۳۵ و اف- ۱۶ و ناوشکن مجهز به موشک‌های هدایت‌شونده، دستور اعزام بخشی از نیروهای واحد آبی-خاکی ارتش این کشور را به منطقه تحت پوشش مسئولیت سنتکام صادر کرده است.

آمریکا می‌گوید، ایران در دو سال اخیر نزدیک به ۲۰ کشتی تجاری با پرچم‌های بین‌المللی را مورد آزار و اذیت، حمله یا توقیف قرار داده است.

تیموتی هاوکینز، سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا، روز شنبه خبر صدور این هشدار را تایید کرد، اما از ارائه جزئیات بیشتر در این زمینه خودداری کرد.

تیموتی هاوکینز تصریح کرد: «ساختار امنیت دریایی بین‌المللی»، یک گروه دریایی تحت حمایت آمریکا ، «به دریانوردان در منطقه هشدار داده است تا اقدامات احتیاطی مناسب برای کاهش خطر توقیف (توسط ایران) در بحبوحه تنش‌های منطقه‌ای جاری که ما به دنبال کاهش آنها هستیم، اتخاذ کنند.»

این مقام نیروی دریایی آمریکا به کشتی‌های تجاری توصیه کرد به هنگام عبور از منطقه تا حد امکان از آب‌های سرزمینی ایران دور بمانند.

شرکت امنیت دریانوردی «امبری» زیر نظر اتحادیه اروپا که به طور جداگانه عبور کشتی‌ها را در تنگه هرمز رصد می‌کند، نیز نسبت به «احتمال حمله به یک کشتی تجاری با پرچم ناشناخته در تنگه هرمز در ۱۲ تا ۷۲ ساعت آینده هشدار داده است».

این شرکت امنیت دریانوردی می‌گوید٬ پیش از این نیز یک کشتی تجاری پس از صدور هشدار مشابه، توسط نیروهای جمهوری اسلامی «به بهانه واهی توقیف شده بود.»

پیشتر خبرگزاری آسوشیتدپرس در ۱۲ مرداد، با استناد به منابع رسمی، از طرح آمریکا برای استقرار تفنگداران دریایی بر عرشهٔ کشتی‌های تجاری در تنگهٔ هرمز به‌منظور جلوگیری از تعرض نیروهای نظامی ایران به آزادی کشتی‌رانی در خلیج فارس خبر داده بود.

ایران از سال ۲۰۱۹ تاکنون چندین کشتی تجاری و نفتکش را در خلیج فارس توقیف کرده و اخیراً نیز دو نفتکش را توقیف و تلاشی نافرجام در توقیف دو کشتی دیگر داشت.

آمریکا طی هفته‌های گذشته به دنبال اعزام جنگنده‌های «اف-۳۵» و بیش از سه هزار تفنگدار اعلام کرد٬ در تلاش است تا آزادی دریانوردی را در خلیج فارس برقرار کند.

با استفاده از آسوشیتدپرس و رادیو فرداSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.