هشدار رسانه‌های روسیه: «ترکیه به دنبال توران بزرگ»

0 18


  • نویسنده, بخش مانیتورینگ
  • شغل, بی‌بی‌سی
اردوغان در ازبکستان رجب‌طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه در سفرش به ازبکستان در ماه نوامبر با سران عضو سازمان کشورهای ترک

منبع تصویر، PRESIDENT.UZ

توضیح تصویر،

رجب‌ طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در سفرش به ازبکستان در کنار سران عضو سازمان دولت‌های ترک، نوامبر ۲۰۲۲

در حالی‌ که روسیه مشغول جنگ برای به دست آوردن کنترل بر اوکراین است، ترکیه هم فعالانه مشغول گسترش ردپای خود در بخشی دیگر از جمهوری سابق شوروی است که مسکو آن را حیاط خلوت خود می‌داند: آسیای میانه. 

از زمان حمله روسیه به اوکراین در فوریه، آنکارا به دنبال عمیق‌تر کردن ارتباطاتش با مقام‌های عالی‌رتبه سیاسی پنج کشور آسیای میانه از طریق ارائه پروژه‌های زیرساختی مشترک بوده است. ترکیه همچنین به عنوان یکی از اعضای ناتو، فروش تسلیحات به منطقه را افزایش داده است از جمله به کشورهایی که عضو سازمان پیمان امنیت جمعی تحت فرماندهی مسکو هستند. 

کشورهای منطقه در مقابل از این رویکرد آنکارا استقبال کرده‌اند؛ با این امید که افزایش حضور ترکیه منجر به کاهش وابستگی‌شان به روسیه و همچنین چین شود. قزاقستان و ترکمنستان از تولید‌کنندگان نفت و گاز در منطقه با ترکیه مشغول همکاری هستند تا یک مسیر صادرات انرژی جایگزین را برای دور زدن روسیه گسترش دهند. سایر کشورها از جمله ازبکستان، از آنکارا خواسته‌اند سرمایه‌گذاری و تجارت با این کشور را توسعه دهد. 

همزمان رسانه‌های روسیه با دقت حرکات ترکیه در آسیای میانه را زیر نظر دارند. رسانه‌های حامی کرملین درباره توان ترکیه در به چالش‌کشیدن تسلط روسیه در منطقه شک و تردید دارند اما در عین حال درباره «بازی‌های نوعثمانی‌گری» آنکارا در آسیای میانه هشدار می‌دهند. Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.