هشدار عربستان به نتفلیکس: «محتوای غیراسلامی را جمع کنید»

0 118


شبکه‌های نمایش فیلم

منبع تصویر، Getty Images

بنابر گزارش رسانه‌های عربستان، دولت این کشور از نتفلیکس، غول پخش آنلاین فیلم و سرگرمی، خواسته آن بخش از محتواهایی که از نظر این کشور «ناقض شئونات و ارزش‌های اجتماعی-اسلامی» خوانده شده را در داخل مرزهای این کشور پخش نکند.

آن طور که گزارش شده نهادهای دیدبان عربستان سعودی و شورای همکاری‌های خلیج فارس طی بیانیه‌ای بعضی از صحنه‌های محصولات اخیر نتفلیکس از جمله چند فیلم ویژه کودکان را «مغایر اصول و مقررات» خود یافته‌اند هر چند در بیانیه صادر شده به جزییات و فیلم یا صحنه مشخصی اشاره نشده است. اما تلویزیون دولتی عربستان کلیپی از سکانس‌های فیلم اخیر کارتونی «ژوراسیک ورلد – کمپ کرتاسه» را در حالی که تصاویر شطرنجی شده بودند نشان داده که در آن دو دختر نوجوان بعد از ابراز علاقه به هم، یکدیگر را می‌بوسند.

فیلم مناقشه‌برانگیز فرانسوی «کیوتیز» (خوشگل‌ها) هم در گزارشی که شبکه تلویزیونی الاخباریه پخش کرده مورد اشاره قرار گرفته و در زیرنویس این تصاویر نتفلیکس متهم به پخش تصاویری شده که به زعم الاخباریه «در پوشش فیلم سینمایی تصاویر غیراخلاقی که پرورش سالم کودکان را تهدید می‌کند پخش می‌شود».

در گزارش دیگری که الاخباریه منتشر کرده نتفلیکس به «تبلیغ همجنس‌گرایی از طریق تمرکز روی دگرباشان‌جنسی» متهم شده است.

این شبکه در گزارش خود با چندین شخصیت عربستانی هم گفتگو کرده که اتهامات مشابهی علیه نتفلیکس عنوان می‌کنند و از مسئولان کشور می‌خواهند که فورا اقدامی در این رابطه کند.

در بیانیه مشترک کمیسیون رسانه‌های صوتی-تصویری عربستان و کمیته مقام‌های رسانه‌های الکترونیک شورای همکاری‌های آمده:

«{با نتفلیکس} تماس گرفته شده و خواسته شده این محتواها، شامل برنامه‌هایی که ویژه کودکان است، را حذف کند و اطمینان یابد که به مقررات پایبند است».

در این بیانیه تاکید شده که نهادهای نظارتی مسئول پیگیر درخواست و گوشزدهای خود خواهند شد و «در صورت ادامه پخش چنین محتواهایی، در صورت ضرورت اقدام قانونی» خواهند کرد.

نتفلیکس هنوز واکنشی به این گزارش و اتهامات نداده است.

عربستان سعودی اگر چه قوانین مدونی در ارتباط با همجنس‌گرایی ندارد اما هر گونه ارتباط جنسی خارج از محدوده ازدواج میان یک زن و یک مرد، شامل ارتباط با همجنس، به شدت ممنوع و «نامشروع» است.

بنابر قرائت این کشور از اصول اسلامی، هرگونه ارتباط میان دو همجنس که با رضایت طرفین صورت گرفته باشد مستحق مجازات مرگ یا شلاق است – بسته به میزان جدی بودن رابطه جنسی در هر مورد.

منبع تصویر، NETFLIX / JURASSIC WORLD: CAMP CRETACEOUS

توضیح تصویر،

این صحنه از فیلم انیمیشن ژورسیک ورلد؛ دوره کرتاسه یکی از مواردی است که در گزارش رسانه‌های عربستانی مورد اشاره قرار گرفته است

در ماه آوریل گذشته هم سینماها در عربستان از پخش فیلم «دکتر استرنج» محصول دیسنی خودداری کردند. این ممنوعیت پس از آن صورت گرفته که دیسنی با درخواست حذف تصاویری که حکومت عربستان «اشاره به دگرباشان جنسی» خوانده بود مخالفت کرد.

در ماه ژوئن گذشته هم گزارش شد که فیلم لایت‌ییر (سال نوری) که در آن بوسه دو هم‌جنس دیده می‌شود هم در عربستان و امارات متحده عربی ممنوع اعلام شده است.

یوتیوب هم ماه گذشته از سوی مقامات عربستان سعودی به پخش تصاویر و «تبلیغات نامناسب» و مغایر با ازش‌های اسلامی متهم شد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.