هشدار هواشناسی درباره توفان گرد و خاک همزمان با ادامه موج گرما در ایران

0 15همزمان با انتشار گزارش‌هایی درباره قطع آب در نقاط مختلف ایران در روزهای اخیر، مسئولان سازمان هواشناسی از ادامه موج گرما در کشور خبر داده و گفته‌اند میانگین دمای هوا از بتدای تیر در ایران در قیاس با ۳۰ سال اخیر، یک درجه افزایش یافته است.

رئیس مرکز پیش بینی سازمان هواشناسی روز ۲۴ تیر اعلام کرد که دما در شش شهر ایران به بالای پنجاه درجه رسیده است.

صادق ضیائیان اعلام کرد در این روز، دهلران با ۵۱ درجه، امیدیه با ۵۱.۲ درجه، اهواز با ۵۰.۸ درجه، آغاجاری با با ۵۰.۳ و رامهرمز با ۵۰.۲ درجه گرمترین شهرهای ایران بودند.

او افزود که از ابتدای تیرماه تاکنون میانگین دما در ایران «۳۰.۱» درجه بوده که در مقایسه با دمای دوره بلندمدت یعنی ۳۰ سال که ۲۹.۱ درجه بوده است، یک درجه افزایش را نشان می‌دهد.

این مقام سازمان هواشناسی همچنین خبر داده که دمای کشور از ابتدای سال زراعی تاکنون ۱.۱ درجه بیشتر شده است.

در تهران هم دمای بالای ۴۰ درجه در روزهای اخیر چند بار ثبت شده و روز یکشنبه ۲۵ تیر اداره کل هواشناسی استان تهران اعلام کرد که حداکثر دمای هوا در این شهر، به ۴۳ درجه رسیده است.

در همین روز، کارشناس اداره کل هواشناسی هرمزگان به خبرگزاری ایسنا گفت که انتظار می‌رود دمای هوا در این استان بین یک تا ۳ درجه سانتیگراد افزایش یابد.

همین خبرگزاری خبر داده که روز یکشنبه حداکثر دمای هوا در شهر همدان به ۳۸ درجه و در قم به ۴۵ درجه رسیده است.

موج گرمایی که در سراسر ایران حمکفرما است، مشکل بی‌آبی و قطع آب لوله‌کشی را تشدید کرده و در نیمه دوم تیرماه، مقام‌های مسئول با انتقال آب آشامیدنی و قطع برق «مشترکان پرمصرف» به این بحران واکنش نشان داده‌اند.

برخی مراکز استانی هواشناسی اعلام کرده‌اند که گرما در اواسط هفته در مناطق مختلف کاهش می‌یابد و به عنوان مثال استان گلستان هشت درجه سردتر خواهد شد.

هشدار سازمان هواشناسی

اما سازمان هواشناسی همزمان اعلام کرده با احتمال بارش و وزش باد شدید، در پنج استان ایران خطر «خیزش گرد و خاک» وجود دارد و در چهار استان دیگر درباره احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها و آبگرفتگی معابر هشدار داده است.

این سازمان روز ۲۵ تیر «هشدار سطح نارنجی» برای روزهای ۲۶ و ۲۷ تیر اعلام کرده و احتمال پدیده‌هایی مانند «رشد ابرهای همرفتی، رگبار باران، رعدو برق و وزش باد شدید» داده است.

سازمان هواشناسی همچنین پیش‌بینی کرده طی روزها ۲۵ تا ۲۸ تیر، استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، سمنان و اصفهان با خیزش و توفان گرد و خاک مواجه خواهند شد.

گزارش این سازمان می‌گوید بر اثر این پدیده جوی، خطراتی مانند «کاهش شعاع دید و کیفیت هوا، خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، سقوط اشیاء از ارتفاعات و شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال» انتظار می‌رود.

این سازمان همچنین با صدور «هشدار سطح زرد» از افزایش وزش باد و افزایش ارتفاع امواج بین ۱.۵ تا ۲ متر در استان بوشهر، مناطق ساحلی شرق خلیج فارس و تنگه هرمز و دریای عمان در روزهای ۲۶ تا ۳۰ تیر خبر داده است.

سازمان هواشناسی ایران هشدار سطح نارنجی را برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک «پدیده خسارت‌زا» جوی و هشدار سطح زرد را برای آگاهی و ایجاد آمادگی لازم برای مردم صادر می‌کند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.