هفته فرهنگ و هنر؛ خیابان هفته سوم، اگر مردی زن باش، گنجینه‌های هنر در پستو

0 48


مسعود بهنود، روزنامه‌نگار

اعتراضات سه هفته را پشت سر گذاشت
توضیح تصویر،

اعتراضات سه هفته را پشت سر گذاشت

هفته سوم تمام شد، همه چشم‌ها به خیابان. تقویم‌ها نشان داد که نیمه هفته سالگرد رفتن بنیانگذار جمهوری اسلامی از عراق به پاریس و «روز نیروی انتظامی» بود، اما فرصت مغتمی نبود، رغبتی نبود و هر دو مناسبت در حد برنامه‌های قدیمی صدا و سیما ماند.

اما در همان زمان نقاشان (زن و مرد) صدها تابلو کشیدند، بعضی از دریچه‌های مجاز عبور کرد و برخی ماند تا بماند. شاعران به جای رفتگان هزاران بیت سروده‌اند از جنس درد. کمی آنسوتر  شروین حاجی پور، همصداترین صدای خیابان‌ها، شنیده شد، به محبس رفت و برگشت و باز شعر و ترانه خود را خواند. محمدرضا شجریان – گام محکم و نو تاریخ موسیقی ایران- در آخرین سال چیزی را فروخفته نگذاشت، شعر بی‌وزن هم خواند تا روزهای نزدیک را تصویر کند. همایون را هم میدان و غیرت بخشید. پس عجب نبود اگر آخر هفته، یادگار شجریان از سفر برگشت، گذرنامه‌اش نصیب امنیتی‌ها شد.

منبع تصویر، Social media

توضیح تصویر،

شب است و خیابان بیدار

جوانان سه هفته در خیابان فریاد زدند و با هزاران مرد و زن نیروی انتظامی، بسیجی درگیر بودند، تا سرانجام رئیس دولت می‌خواست آبی بر آتش بریزد که شعله خاموش شود. گفت «اصل ما در قضیه مهسا امینی شفافیت وعدالت است»، همه شنیدند و لبخندی به لب آوردند. فقط دهه هشتادی‌ها ماندند که بازی کامپیوتری را بلدند. فرمانده نیروهای انتظامی هم «قصور وهم تقصیر» را از افراد  زیردست خود یکسره پاک کرد و صدها سند منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی را نادیده گرفت. یکی از شبکه‌های تلویزیون هک شد، در مقابل چهره گوینده خبر سیمای جمهوری اسلامی، بود که مات و ماند.  خیابان، از خبر دستکاری در پخش تلویزیون شادمانی کرد. Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.