هفته فرهنگ و هنر؛ روزهای پرغرور، قدرت خرید کتاب کو، نمایش موزیکال، مرگ عاشق چلچله ها، صدای ماهور

0 12


کولاژ تصاویر

  • نویسنده, مسعود بهنود
  • شغل, روزنامه‌نگار

تا هفته‌ای تمام شود، در تقویم‌ها روز خانواده، روز بازنشستگان، روز تعامل سازنده با جان بود و شاعری زیرش نوشت هفته و سال ترس و بی‌خبری است. اما یک روز از تقویم سر کشید و آن هم همزمانی روز کودک و نوجوان با درگذشت احمدرضا احمدی بود که زبان چلچله‌ها و کودکان را خوب می‌فهمید و بقیه روزها چیست.

هفته‌ای که کارشناسان حوزه بین‌المللی گرد آمدند و ناکام ماندند چون هر چه گفتند و نوشتند درباره هنر ایرانیان و حضور در صحنه بین‌المللی، بی‌حاصل بود چون کسی را سر آن نیست که جامعه‌ای را به سربلندی و شادی امان دهد. زمانی هنرمندان ایرانی گل جشنواره‌های جهانی بودند و اعتبارش برای ایران، و افسوس که انگار روز شادمانی‌ها باطل است. زمین مانده اوقافی عزیزترست تا هنر و چنین است که استادان دانشگاه صد صد بازنشسته می‌شوند، بیمارستان‌های وقفی و یادگارسالیان یکی‌یکی در دست نوحه‌خوانان، روزبه بمانی هم نخواند دیگر. صدای امین فقیری را شنیدیم که دردمند گفت کودکان را باید به کتابخوانی عادت داد اما مردم را توان خرید کتاب نیست. همایون شجریان و کنسرت‌های جهانی، باید علیرضا قربانی هم راهی شود، با کنسرت‌های تازه‌اش که به قول علیرضا سرابچی تاثیرگذاری است در سایه ذکاوت. مگر محسن نامجو نرفت، شهرام شب‌پره هم اعلام بازنشستگی کرد اما مگر نمی‌شنوی صدایش بیش از همیشه در تلفن‌های همراه پخش می‌شود. شوخ طبعی نوشت: نزدیک است که یک بار دیگر تتلو به ملاقات رئیس برود.

باید دعوت کرد تا بدانی بر سر سرنوشت و تاریخ و روزگاران چه می‌آید گزارش بنفشه سام‌گیس بخوانیم در شرق. البته چه خوب و به موقع احضاریه رسید و برای مدیر شرق. راستی هم «زن کشی» چیست. انکار باید کرد. گل‌های شکفته با چشم دختران را چه می‌کنید. ۵۰ وکیل دعاوی هم در بوکان احضار شدند، چه رسد این همه زن قربانی شده.

منبع تصویر، Hadi Heidari

توضیح تصویر،

احمدرضا احمدی (۱۳۲۰- ۱۴۰۲)

مرگ آن که با چلچله قرار داشت

طرح پرتره احمدرضا احمدی است و کار هادی حیدری، طرح جلد اولین شماره‌ از ماهنامه اندیشه پویا در سال جدید، در این شماره مصاحبه‌ای است که چند ماهی پیش از درگذشت احمدرضا احمدی صورت گرفته، با تیتر«روی پای خودم ایستاده‌ام.»Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.