هفته فرهنگ و هنر؛ مرگ مهندس و مرگ نی زن، فشار دولت برهنر و هنرمند، تعزیه ۳ خواهر

0 11


  • نویسنده, مسعود بهنود
  • شغل, روزنامه‌نگار
کولاژ تصاویر

سرنوشت هنر و فرهنگ که انگار در مسیر سیل قرار دارد؛ موسیقی نو و سنتی هر دو بی‌حاصل مانده، گالری‌های نقاشی، در بسته، تالارهای تئاتر خالی و بی‌مشتری، مگر آن‌ها که هیچ بار معنایی را حمل نمی‌کنند. کارگردان و بازیگران جوان سرخورده همراه فیلم راهی جایی می‌شوند که قدر کار بداند.

کتاب هست و کم نیست، اما بیشترشان مانده از قدیم است، و حاصل جهد نویسندگانی که در زندگی نیستند، جوانان اما درگیر سانسورند، رمان و قصه و شعر، همه زیر نهاد ناظری است که هیچ در این وادی عمل نکرده. سوادی هم لازم نیست. محمود دولت آبادی بعد از چند سال، که رمان «کلنلش» مانده و کتاب‌های تازه‌ترش هم، بالاخره بعد از ماه‌ها یک کتابش خلاص شد.

در عالم ورزش هم ماجرا جز این نیست. نام‌های بزرگ تاریخ‌ساز رفته‌اند تا کی آفتاب سرزند. منتظر نسل تازه مانده‌اند. هیچ به دختران و پسران ورزشکار فکر کرده‌اید که همین امسال از میدان شطرنج تا والیبال و فوتبال و دوومیدانی قهرمانان ایرانی با تابعیت کشوری دیگر ظاهر شوند.

منبع تصویر، J.Rahmati

توضیح تصویر،

کاری از جمال رحمتی

کتیبه‌های باستانی در خدمت رهزنان

این روزها که دولت گرفتاری‌هایش فراوان است و خدماتش دیدنی ناگهان صدا برآمد که پس از سال‌ها نه مشکل پرداخت حقوق کارکنان پایگاه‌های میراث ملی و جهانی حل شده و نه مساله حفاظت در آثار جهانی خوزستان. چند سال از این هشدارها در مورد وضعیت حفاظت آثار در خوزستان می‌گذرد و بدون هیچ اقدامی از سوی دولت برای حل این مسائل. در این میان خبر به «سرقت» رفتن کتیبه‌های آجری چغازنبیل گوش به گوش می‌گردد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.