هفته فرهنگ و هنر؛ چقدر بال کبوتر، مشکل فیلم سیاسی، زندان‌های شلوغ، مرگ استاد ضرب

0 8


کولاژ تصاویر

منبع تصویر، bbc

  • نویسنده, مسعود بهنود
  • شغل, روزنامه‌نگار

هفته‌ای گذشت که بزرگترین مشخصه‌اش باز شدن باز هم بیشتر در زندان‌هاست و تنوع روز به روز حراست‌های حکومتی و افزده شدن تعداد معترضان. درعادتی هزارساله والامقامان از هنر و فرهنگ تملق و آمارسازی و تبلیغات طلب می‌کنند. دانشجویان، هنرمندان، فرهنگیان وهزاران نفری که در اعتراض‌های سال پیش شرکت داشتند، ماه‌هاست که در صندلی دادگاه‌ها نشانده شده‌اند. این فریاد در همه هنرها ریشه دوانده و دولت ازهمین رو فشار را بیشتر کرده است.

نظارت دولت از هنر گسترده می‌شود و انتظار سیاست‌بازان از هنرمندان برای تمکین به حجاب، و همین جاست که هزارسال شعر و هنر ایرانی به داد می‌رسد. در سینما انگشت شمار فیلم‌هایی ساخته شده که مفهوم مطلق سیاسی دارند اما مدیران راضی نمی‌شوند و مدام گله می‌کنند که «اساسا سینمای سیاسی در کشورمان متولد نشده» در حالی که فیلم سیاسی فراوان شده اما گیرم قدرت را راضی نمی‌کند، مردم اما می‌پسندند و همان جاست که به جوان معتقد امروزی و پرورش یافته همین دوران نیز سخت می‌گیرند و فرمان محکومیت صادر می‌شود، انگار هنرمندان نیز ورزشکارانند که افتخار به پرچم خود داشتند و اینک سرخورده پرچم دیگری را پذیرا شده‌اند. هنرپیشگانی از این دست نیز، پزشکان متبحر هم،‌ آمار فرزندان جنگ آمده و نگران بایدشان بود.

جوانان ایرانی به سرعت دارند به ارتباطات، پرداخت‌های هنری و فرهنگی می‌پیوندند و جهانی می‌شوند. مردم حالا از هم می‌پرسند فقط در ساخت پهپاد؟

منبع تصویر، Atash shakarami

چقدر بال کبوتر

سالگرد تلخ کشته‌شدگان سال پیش می‌رسد. شهریور هم می‌رسد. به نوشته یک شاعر زمان آنست که زخم را زخمی نکنیم. یک تابلوی نقاشی از خانم آتش شاکرمی نقاش برجسته؛ به دید بسیار کسان یادی است از نیکا خواهر زاده ایشان. نیکا با یادها و دردها.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.