هفته فرهنگ و هنر: ترانه در سلول، احرار و اعتصام در خاک ، چخوف و سایمون بر صحنه

0 17


  • نویسنده, مسعود بهنود
  • شغل, روزنامه نگار
ایران

منبع تصویر، UGC

هفته نهم هم گذشت. هفته‌ای که بعد از پرواز مهسا امینی ثبت عالم شد. این هفته نیز خشونت بود حکم‌های اعدام خود جای سنگین در دل‌ها داشت،  در خیال و خاطره‌ها ماندگار شد. اینک روزنامه نگاران و هنرمندان، دانشجویان و وکیلان دعاوی به حبس رفته و در حبس مانده اند، گوش تا گوش. زندان‌های ایران هرگز چنین مالامال از  زن و مرد و ردیف‌های سنی پایین نبود، چه رسد به نوجوانان و کودکان.

دولت همچنان از بی پولی می نالد، آمار تکه تکه می شود، دروغ رواج دارد، اما سر آستین عباها پیداست. گرچه به قول یکی از روزنامه‌نگاران در بند چنین پیداست که برای ساختن زندان‌های تازه، بودجه هست. سعدی شیراز فرمود: «باغ تفرج است و بس، میوه نمی دهد به کس.»

و همه این‌ها شب یلدا را که همیشه رونقی و صفایی داشت از صحنه دور کرد، چندان که ابتکار شبکه‌های تلویزیونی هم اثر نگذاشت. گوییا مسیحیان هم ترجیح دادند، در درد هم میهنان شریک باشند و کاج‌هایی را که سال ها بود کنار دیوار سفارت منتظر بود، نادیده بگیرند.

سینماها سوت و کور است، همچنان دو سه نفر هستند در سالن و نه بیشتر، تئاتر بی سامان است. دعوت کرده‌اند اهل هنر را به کار، اما نگفته‌اند به کدام کار، کدام بازیگر، کدام قصه. با این همه نمایش‌های خنده دار، بلیتش هدیه ایست از تهرانی‌ها برای میهمان‌ها، خنده کمیاب. «فقط رحم کنید خواهرها و شعار ندهید در پایان نمایش».Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.