هفته هنر و فرهنگ؛ هنر و هنرمندان منتظر، شاعران  

0 12


  • نویسنده, مسعود بهنود
  • شغل, روزنامه‌نگار
مونتاژی از تصاویر مرتبط با متن

خبر رسید از دو اعدام دیگر که گرد خشم و اندوه در میان ایرانیان پراکند؛ محمد مهدی کرمی و محمد حسینی دو نفر از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری در کرج، به اتهام افسادفی‌الارض، بی‌آنکه از حق داشتن وکیل برخوردار شوند. فرنگیان می‌نویسند انبوه نوجوانان، زندان های ایران را انباشته‌اند. اوج فعالیت نوجوانان از هفته سوم آغاز شد تا دو هفته پیش. این گونه بود که قربانیان متعدد بر دفتر تاریخ و سرنوشت ملت نوشته شدند. یک سو صدها خانواده درد کشیده تن رها، رو کرده به آسمان. و در سوی دیگر خانواده ماموران سپاه و بسیج و دیگر شاخه‌های مامور و مزدور مبهوت، تا بماند به سالیان. قصه تنها تابلوها و کاشی‌های دیوارکوب، جای ثابت دارند. دیگران به تماشای جهان گذران مشغولند و هر هفته بیتی طلب می‌کنند از خیام، مولانا، حافظ و سعدی. فریاد رس، روزهای بد. 

حالا آرام آرام  راه برای انتشار کتاب‌ها بیرون از مرزها، ناگزیز باز می‌شود. هر ماه راهی پدیدار خواهد شد که تکنولوژی جلودار آن است. نویسندگان زندانی، خبرنگاران و عکاسان، بازیگران فیلم و تئاتر، نوازندگان و خوانندگان، جوانان گیسوی خود بریده و روسری را بد گفته، مطابق هر اصولی آزاد می‌شوند. اما کس نمی‌داند مادرها و پدران و فرزندان، چرا آرام نگرفتند، چون شرح دردها بر سینه این نسل ماند. چندان که مانده است: زخمی زده‌ای بر دل. آرام نخواهد شد.

منبع تصویر، Hossein Safi

توضیح تصویر،

حقوق زندانی از میان می‌رود

با خود چه می‌کنید 

روزنامه رسمی دولت در شماره دو جمعه پیش (ایران جمعه)، کارتونی از ترانه علیدوستی، منتشر کرد که چند سال پیش حسین صافی برای رسانه خبرآنلاین کشیده  بود. روزنامه ایران برای ارتقای کیفیت طرح، فیلتری را هم روی کار آورده. نام کاریکاتوریست و منبع طرح را در کنار اثر قید کرده اما اجازه‌ای از طراح نگرفته است. نکته‌ ماجرا این‌جاست که طرح مذکور برای هدفی استفاده شده که درست صد و هشتاد درجه با انگیزه‌ کاریکاتوریست آن در زمان خلق اثر متفاوت است. روزنامه دولت، کاریکاتور را برای تخریب و علیه ترانه علیدوستی به کار برد، در زمانی که وی بدون دادگاه در حبس بود.  

هادی حیدری، هنرمند توانا در شرح این اثر نوشت و نشان داد که: «غرض این‌که در جامعه‌ای نظیر ما که حق مولف رعایت نمی‌شود، از این دست کارهای غیر حرفه‌ای و غیر اخلاقی بسیار است. غم‌انگیزتر، مصادره به مطلوبی است که انجام می‌دهند و در جایگاه طلبکار نیز می‌ایستند.»Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.