هفته یازدهم اعتراضات در اسرائیل؛ نتانیاهو پیشنهاد مذاکره را رد کرد

0 5هزاران مخالف دولت بنیامین نتانیاهو برای یازدهمین هفته متوالی در این کشور تجمع اعتراضی برگزار کردند. آنها خواستار عقب نشینی دولت از لایحه اصلاح قضایی هستند اما نتانیاهو همچنان بر انجام این لایحه اصرار دارد.

به گزارش آسوشیتدپرس، اسرائیلی‌ها شنبه در اعتراض به لایحهه دولت تندرو راست‌گرای بنیامین نتانیاهو برای بازنگری در سیستم قضایی این کشور، در یازدهمین هفته در تل آویو تجمع کردند.

لایحه دولت می‌گوید اگر قانونی توسط دیوان عالی لغو شد، پارلمان اسرائیل می‌تواند آن را دوباره تصویب کند. از سوی دیگر، برای نخستین بار، دولت در نصب قضات نقش و کنترل خواهد داشت.

معترضان می گویند این تغییرات «ضربه مهلک به دموکراسی اسرائیل» است. در مقابل اما نتانیاهو و متحدانش می‌گویند این تغییرات می‌تواند به نفع رای دهندگان باشد چون هدف آن جلوگیری از زیاده‌روی قضات است.

هزاران اسرائیلی که در تل‌آویو تجمع کرده بودند پرچم‌های اسرائیل در دست داشتند و همچنین بنرهایی با علایم راهنمایی و رانندگی داشتند که روی آن نوشته بود: بن بست.

روز چهارشنبه، نتانیاهو پیشنهاد مذاکره و عقب نشینی از این لایحه که از سوی اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهور اسراییل برای حل تنش‌های کشور مطرح شده بود را رد کرد.

اسحاق هرتزوگ رییس جمهوری اسراییل هفته پیش در یک سخنرانی تلویزیونی لایحه دولت را اشتباه نامید و گفت: ما به سمت نقطه بی‌بازگشت در حرکت هستیم. باید از اصلاحات قضایی دست برداریم. وی وضعیت فعلی را فاجعه نامید و گفت: این وضعیت یک فاجعه تمام عیار است… یک گزینه را باید انتخاب کرد: یا فاجعه یا راه حل. فورا مسوولیت خود را بپذیرید.

مخالفان نتانیاهو با اشاره به تظاهرات هزاران اسرائیلی می‌گویند او باید از لایحه خود عقب نشینی کند. روز شنبه بنی گانتس وزیر دفاع دولت قبلی اسرائیل درباره احتمال یک جنگ داخلی هشدار داد.

رسانه های اسرائیلی برآورد می‌کنند که روز شنبه در تل آویو صد هزار نفر و در حیفا حدود پنجاه هزار نفر در اعتراضات شرکت کردند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.