همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی کمتر از انتظارات است

0 20معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۷ خرداد ماه از رویکرد ایران در قبال آژانس بین المللی انرژی اتمی انتقاد کرد. ودانت پاتل همچنین حاضر نشد در خصوص گزارش روزنامه اسرائیلی هاآرتص در مورد نزدیک بودن دستیابی به توافق هسته‌ای بین ایران و ایالات‌متحده صحبت کند.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «آخرین گزارش رافائل گروسی٬ مدیرکل آژانس٬ به وضوح نشان داد که ایران به گسترش فعالیت‌های هسته‌ای خود به نحوه‌ای ادامه می‌دهد که هیچ توجیه معتبر غیرنظامی ندارد.»

ودانت پاتل اضافه کرد:«ما معتقدیم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تلاش‌های گسترده‌ای برای تعامل با ایران در مورد بسیاری از مسائل دیرینه مرتبط با پادمان‌ها و تعهدات انجام داده است وخوشحالیم که ایران و آژانس در خصوص افزایش بازرسی‌ها در تاسیسات غنی‌سازی ایران به توافق رسیده‌اند.»

او گفت: «با این حال، همکاری حکومت ایران به طور قابل توجهی کم است و مطمئناً کمتر از انتظاراتی است که در ماه نوامبر توسط شورای حکام اعلام شد. و بنابراین ما همچنان از ایران می‌خواهیم که به طور کامل با آژانس همکاری کند.»

آقای گروسی روز سه‌شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران در سه ماه گذشته بیش از یک چهارم افزایش یافته است»

مدیرکل آژانس همچنین اعلام کرد، این نهاد بین المللی در برخی از تاسیسات اتمی ایران تجهیزات نظارتی نصب کرده است . او در ادامه گفت که در حال بررسی پاسخ‌های جمهوری اسلامی درباره «انفجارات» سایت آباده در استان فارس است.

رافائل گروسی همچنین از رویکرد جمهوری اسلامی برای همکاری با آژانس انتقاد کرد و گفت که چنین «اقداماتی کافی نیست.»

در همین زمینه اتحادیه اروپا و آمریکا روز چهارشنبه پاسخ‌های ایران درباره آثار اورانیوم غنی‌شده در سایت آباده را از لحاظ فنی غیرمعتبر عنوان کردند و خواستار پاسخ شفاف و فوری جمهوری اسلامی به سوالات آژانس درباره سه سایت اعلام نشده با آثار اورانیوم شدند.

واکنش به خبر هاآرتص

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین حاضر نشد به پرسشی در خصوص گزارش روز چهارشنبه روزنامه «هاآرتص» چاپ اسرائیل درباره توافق احتمالی تهران و واشینگتن پاسخ بدهد.

ودانت پاتل گفت: «قطعا به شایعات و مکالمات دیپلماتیک افشا شده که می‌توانند اشتباه و گمراه‌کننده باشند، پاسخ نمی‌دهم.»

او در ادامه تاکید کرد که دولت آمریکا متعهد است هرگز اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را به ایران ندهد و دیپلماسی بهترین مسیر قابل تایید و پایدار برای دستیابی به این هدف است.

روزنامه «هاآرتص» با استناد به گفته‌های مقامات دفاعی این کشور گزارش داده که ایران و آمریکا به توافق بر سر احیای برجام «بسیار نزدیک» شده‌اند.

این روزنامه اسرائیلی روز چهارشنبه نوشت طی روزهای گذشته «پیشرفت‌های چشمگیری» در مذاکرات هسته‌ای انجام شده است.

بر اساس این گزارش، توافق شامل محدود کردن سطح غنی‌سازی اورانیوم توسط جمهوری اسلامی و کاهش تحریم‌های آمریکا خواهد بود؛ به‌طوری که در قدم اول حدود ۲۰ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران در عراق، کره جنوبی و صندوق بین‌المللی پول آزاد خواهد شد.

مقامات جمهوری اسلامی طی روزهای گذشته از «خبر خوش آزاد سازی ۲۳ میلیارد دلار دارایی مسدود شده کشور» سخن گفته و وعده داده‌اند که این مبلغ به زودی وارد کشور می‌شود.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.