هنوز ده‌ها میلیون ایرانی به‌رغم فیلترینگ از اینستاگرام استفاده می‌کنند

0 10به‌رغم گذشت پنج ماه از مسدود شدن شبکه‌های اجتماعی توسط جمهوری اسلامی در میانه سرکوب خونین اعتراضات، شرکت «متا» می‌گوید هنوز ده‌ها میلیون کاربر ایرانی از اینستاگرام استفاده می‌کنند.

نیک کلِگ، معاون امور جهانی و ارتباطات در متا پلتفرم، شرکت مادر برخی از شبکه‌های اجتماعی محبوب جهان مانند اینستاگرام و فیس‌بوک روز پنج‌شنبه چهارم اسفند گفت: «ایرانیان به‌طور گسترده از اینستاگرام برای انتشار اخبار اعتراضات و واکنش وحشیانه جمهوری اسلامی به آن‌ استفاده کردند».

او افزود: «مردم همچنین تصاویر اینستاگرامی اعتراضات را با رسانه‌های بین‌المللی که بسیاری از آن‌ها نمی‌توانند مستقیماً از ایران گزارش دهند، به اشتراک گذاشتند».

آقای کلگ در ادامه تصریح کرد جمهوری اسلامی با آغاز اعتراضات اخیر به سرکوب بیان و آزادی تجمع معترضان، همچنین محدود کردن استفاده از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام متوسل شد، اما با وجود تلاش‌ها برای مسدود کردن اینستاگرام، ما شاهد هستیم که هنوز ده‌ها میلیون ایرانی راه‌هایی برای دسترسی به آن پیدا می‌کنند.

ادامه استفاده کاربران ایرانی از اینستاگرام در حالی است که جمهوری اسلامی کماکان بر اعمال فیلترینگ بر شبکه‌های اجتماعی اصرار می‌ورزد.

در میان گزارش‌های فزاینده‌ از زیان هنگفت قطعی اینترنت و مسدود شدن شبکه‌های اجتماعی به کسب‌وکارها، عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روز دوم اسفند مدعی شد که «۶۰ درصد مردم و کسب‌وکارهای آن‌ها به پیام‌رسان‌های داخلی» منتقل شده است.

به رغم انسداد شبکه‌های خارجی، هنوز توئیتر، تلگرام، فیس‌بوک و اینستاگرام محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی در میان مردم هستند و حتی مقامات ارشد جمهوری اسلامی برای پروپاگاندای حکومتی از این شبکه‌ها استفاده می‌کنند.

در این میان، ناتانیل گلیچر، رئیس واحد سیاستگذاری امنیتی شرکت متا روز پنج‌شنبه گفت تاکتیک‌های دسترسی به سرویس شبکه اجتماعی تصویرمحور، شامل استفاده از نرم‌افزار شبکه خصوصی مجازی است که فعالیت‌های آنلاین را رمزگذاری و پنهان می‌کند.

او گفت ایرانی‌ها همچنین از نسخه «سبک» اپلیکیشن اینستاگرام که سال گذشته در ایران منتشر شد، استفاده می‌کنند که برای مناطقی طراحی شده است که پهنای باند اینترنت در آنجا پایین است.

آقای گلیچر افزود: این البته یک واقعیت ناگوار است که وقتی دولتی می‌خواهد از دسترسی شهروندانش به مباحث عمومی ممانعت کند، ابزارهای زیادی در اختیار دارد، اما تلاش‌های جمهوری اسلامی در این رابطه چندان موثر نبوده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه و سایت رادیو فردا/د.خ/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.