واردات «خودروهای کارکرده» از قانون بودجه ۱۴۰۲ حذف شد

0 12یک نماینده مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که این نهاد در قانون بودجه ۱۴۰۲، واردات خودروهای کارکرده را آزاد کرده بود، اما به دلیل مخالفت هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی، این بند حذف شد.

محسن دهنوی روز یک‌شنبه ۱۳ فروردین در این مورد نوشت که اگر «هزار بار هم از ما بپرسند، باز هم به هر راه‌کاری که انحصار تولید را بکشند رأی مثبت می‌دهیم.»

این نماینده مجلس افزود: «آلودگی هوا، مصرف دو برابر بنزین، و قتل هزاران نفر در جاده‌ها کافی نیست؟»

آمار سالانه کشته‌شدگان ناشی از تصادفات در ایران حدود ۱۷ هزار تن برآورد شده است، اما برخی مسئولان اداره راهنمایی و رانندگی در ایران گفته‌اند که آمار واقعی حتی بالاتر از ارقام رسمی اعلام‌شده، تخمین زده‌ می‌شود.

پیشتر، مصطفی طاهری، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفته بود که بنا بر برنامه دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۲ «هدف‌گذاری برای واردات خودرو» در سال جاری بیش از «۲۰۰ هزار دستگاه» است، البته این رقم «علاوه بر مازاد ۱۰۰ هزار خودرو» است که «بنا بود در سال ۱۴۰۱ وارد شود و هنوز مراحل آن در حال انجام است.»

پیش از این، نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز ۱۳ اسفند سال گذشته در مصوبه ای به وزارت صمت، مجوز واردات خودروهای کارکرده با عمر کمتر از ۵ سال را داده بودند.

هدف از این اقدام، توسعه حمل و نقل عمومی، تنظیم بازار، کاهش مصرف سوخت، آلودگی‌ هوا و سوانح جاده‌ای اعلام شده بود. این در شرایطی بود که احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان، روز ۱۲ بهمن سال گذشته به خبرگزاری تسنیم گفته بود: «خودروهای سواری کارکرده ۵ ساله، مصرف سوخت بالا دارند و نیازمند تعویض قطعات هستند و این خودروها اگر اقتصادی بود که خودشان استفاده می کردند».Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.