واکنش‌ها به آزادی موقت توماج صالحی؛ «واقعی و بدون قیدوشرط نیست»

0 6خبر آزادی موقت توماج صالحی، خواننده معترض، پس از بیش از یک سال با واکنش‌های گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی همراه شده است.

یی‌وان ری، نماینده پارلمان آلمان و کفیل سیاسی آقای صالحی، در شبکه اجتماعی ایکس ضمن ابراز خوشحالی از آزادی این رَپِر نوشت که «درباره خبر آزادی او با قرار وثیقه باید هوشیار باشیم.» و افزود: « جمهوری اسلامی در حال بازی است تا حواس ما را از رژیم ظالم خود پرت کند.»

به گفته خانم یی‌وان ری این آزادی «واقعی و بدون قیدوشرط نیست و تا زمانی که جمهوری اسلامی همه اتهامات علیه او را کنار نگذارد، ما از مبارزه برای او دست نخواهیم کشید.»

حساب توماج صالحی در شبکه ایکس (توئیتر سابق) شامگاه شنبه ۲۷ آبان از آزادی این خواننده معترض بعد از حدود ۱۳ ماه تحمل زندان خبر داد.

بر اساس این گزارش، او «پس از تحمل ۲۵۲ روز زندان انفرادی و مجموعاً یک سال و ۲۱ روز حبس» به قید وثیقه آزاد شد.

نماینده پارلمان آلمان در ادامه پیام خود، ضمن اشاره به فشارها و شکنجه‌ها علیه توماج صالحی در یک سال گذشته تأکید کرد که آزادی این خواننده معترض «نباید باعث شود که دیگر زندانیان سیاسی بی‌گناه در ایران را فراموش کنیم.»

دوزن تکال، روزنامه‌نگار آلمانی نیز با اشاره به ۲۵۲ روز حبس توماج صالحی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «توماج به آغوش خانواده بازگشت.»

او همچنین از تمام کسانی که در حمایت از این خواننده معترض «جنگیدند» تشکر کرد.

در همین حال بسیاری از کنشگران مدنی و سیاسی و خانواده‌های دادخواه نیز با انتشار پست‌هایی از آزادی موقت توماج صالحی ابراز خوشحالی کردند.

علی کریمی، فوتبالیست سرشناس و حامی اعتراضات «زن زندگی آزادی»، ضمن انتشار عکسی از این خواننده، درباره آزادی همه زندانیان ابراز امیدواری کرد.

زینب زمان، فعال مدنی و فرزند حسین زمان، خواننده درگذشته، نوشت: «به یاد بابا، که دیگه نیست تا آزادیش رو ببینه.»

آقای زمان از توماج صالحی به عنوان یک «هنرمند وظیفه‌شناس و شجاع» نام برده بود که «بی‌عدالتی» و «فقدان آزادی» را «تاب نمی‌آورد.»

شماری از خانواده‌های دادخواه نیز با بازنشر این ابیات: «از بازماندگان آبانم، شعرم صدام جاودانم من، یک از هزارانم، پایان شیرین داستانم …» از آزادی موقت آقای صالحی ابراز خوشحالی کردند.

این ابیات مربوط به یکی از آثار این خواننده معترض با عنوان «بازمانده» است که در حمایت از خانواده‌‌های دادخواه آبان ۹۸ در سال‌های گذشته تولید و منتشر شده بود.

مسیح علینژاد، فعال سیاسی و مدنی، نیز در پستی از توماج صالحی، با عنوان «صدای انقلاب زن زندگی آزادی» نام برد.

حسین رونقی، کنشگر مدنی در ایران، نیز نوشت: «توماج ما سربلند آمد.»

توماج صالحی که در سال‌های اخیر با ترانه‌هایش درباره مسائل اجتماعی به شهرت رسید و یکی از سرشناس‌ترین حامیان اعتراض‌های سراسری ۱۴۰۱ بود، آبان پارسال در روستای گِردبیشه، از توابع استان چهارمحال و بختیاری، بازداشت شد.

با استفاده از ایکس و گزارش‌های رادیوفردا؛ ف.ع/ پ.پSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.