واکنش‌ها به اظهارات نماینده پاکستان در سازمان ملل که ممنوعیت کار و تحصیل زنان در افغانستان را به «فرهنگ پشتون‌ها» مرتبط خواند

0 12


فایق و نصیر

منبع تصویر، UN

اظهارات منیر اکرم، نماینده پاکستان در سازمان ملل که گفته «ممنوعیت تحصیل زنان در افغانستان ریشه در فرهنگ پشتون‌ها دارد»، با واکنش‌های گسترده روبرو شده است.

آقای اکرم که در نشست سازمان ملل در ژنو صحبت می‌کرد، گفت: «محدودیت هایی که از طرف حکومت موقت افغانستان (برای زنان) وضع شده، از نظر ما زیاد جنبه دینی ندارد، بلکه در فرهنگ خاص پشتون‌ها ریشه دارد که زنان را ملزم به نشستن در خانه می‌کند. این یک واقعیت فرهنگی متفاوت افغانستان است که برای صدها سال تغییر نکرده است.»

این اظهارات آقای اکرم با واکنش نصیر احمد فایق، نماینده معرفی‌شده از سوی دولت پیشین افغانستان در سازمان ملل که کرسی خود را حفظ کرده، مواجه شد و او صحبت نماینده پاکستان را رد کرد.

آقای فایق گفت: «می‌خواهم بگویم که تمام این اعمال و برخوردهای (طالبان) علیه اسلام است و این فرهنگ افغان‌ها نیست. با برادرم منیر اکر موافق نیستم، این هرگز فرهنگ افغان‌ها نیست، حتی فرهنگ قبایل پشتون هم نیست. در محلات پشتون‌نشینی که متاسفانه در بیست سال گذشته مکتب‌ها را اتش می‌زدند و پسران و دختران را اجازه آموزش نمی‌دادند، دلیل عمده‌اش این بود که همین گروه بر این بخش‌ها کنترل داشتند. این ادعا درست نیست چون در وزیرستان شمالی پاکستان بیشترین جمعیتش پشتون‌ها هستند اما آن‌ها به دختران خود اجازه آموزش می‌دهند. این علیه فرهنگ ماست، نه فرهنگ ما.»Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.