واکنش‌ها به بازداشت وریا غفوری؛ با استعفای مدیرعامل فولاد خوزستان مخالفت شد

0 9در حالی که واکنش‌ها به بازداشت وریا غفوری بازیکن تیم فوتبال فولاد خوزستان همچنان ادامه دارد، این باشگاه اعلام کرد که با استعفای مدیرعامل فولاد خوزستان مخالفت شده است.

کمی پس از انتشار خبر بازداشت آقای غفوری در روز پنج‌شنبه سوم آذر، رسانه‌های ایران اعلام کردند که حمیدرضا گرشاسبی، مدیرعامل باشگاه فولاد خوزستان از سمت خود استعفا داد.

دلیل این استعفا دقیقا اعلام نشد، اما برخی رسانه‌های ایران روز جمعه چهارم آذر، به نقل از سایت باشگاه فولاد خوزستان نوشتند که اعضای هیئت مدیره باشگاه مخالفت خود را با استعفای گرشاسبی اعلام کردند.

باشگاه فولاد خوزستان همچنین بدون ذکر نام وریا غفوری، بازیکن بازداشتی خود، اعلام کرد که «پیگیر حل مشکل پیش آمده نیز» است.

وریا غفوری، مدافع تیم فولاد خوزستان، به اتهام «توهین و تخریب» تیم ملی فوتبال ایران و همچنین «تبلیغ علیه نظام» بازداشت شده است.

جزئیاتی درباره اتهام‌های آقای غفوری ارائه نشده، ولی به نظر می‌رسد که استوری او در مورد تیم ملی فوتبال با عنوان «بی‌شرف، بی‌شرف» در صفحه اینستاگرامش، به عنوان توهین تلقی شده است.

این بازیکن سابق تیم ملی فوتبال و استقلال تهران که اصالتا کرد است، در هفته‌های اخیر به‌ویژه پس از سرکوب گسترده مناطق کردنشین ایران، به شدت علیه جمهوری اسلامی موضع گرفته و خواستار پایان کشتار کردها توسط نیروهای امنیتی شده است.

در جریان اعتراضات اخیر در ایران، بسیاری از چهره‌های ورزشی و هنری از اعتراضات مردم حمایت کردند.

اما علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در یک سخنرانی این حمایت را «بی‌ارزش» دانست و از قوه قضاییه خواست درباره «اینکه موضع‌گیری آنها عناوین مجرمانه دارد یا نه» تصمیم‌گیری کند.

بازداشت غفوری در میان جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درباره ایران و همچنین یک روز پیش از برگزاری بازی فوتبال تیم‌های ایران و ولز در جام جهانی، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان از جمله خبرگزاری فرانسه و روزنامه گاردین پیدا کرد.

گاردین نوشت که احتمالا بازداشت غفوری برای هشدار به بازیکنان برای عدم تکرار اقدامات اعتراضی علیه حکومت است.

اعضای تیم ملی ایران در جریان اولین بازی خود در جام جهانی، در یک اقدام اعتراضی، از خواندن سرود ملی جمهوری اسلامی ایران در زمین خودداری کردند.

پیشتر دعوت نشدن این بازیکن به تیم ملی برای اعزام به جام جهانی انتقادهایی را برانگیخت. خبرگزاری ایسنا نوشت که خیلی از کارشناسان فوتبال معتقد بودند که وریا غفوری سی و پنج ساله، آماده‌ترین بازیکن تیم‌ ملی در لیگ برتر ایران است، به همین دلیل هیچ کس توقع نداشت او به تیم ‌ملی دعوت نشود.

در تیرماه نیز حذف نام «وریا» از برنامه تلویزیونی طنز خندوانه که از شبکه نسیم صداوسیمای جمهوری اسلامی پخش شد، واکنش‌های بسیاری برانگیخت.

این حذف به دلیل یادآوری نام وریا غفوری صورت گرفت که در هفته‌های قبل از آن و پس از جدایی اجباری‌اش از تیم استقلال، به نماد و نماینده‌ای از مردم معترض ایران تبدیل شد.

مقام‌های باشگاه استقلال دلیل عدم تمدید قرارداد وریا غفوری با این باشگاه را رسما اعلام نکردند، اما به نظر می‌رسید که مواضع انتقادی آقای غفوری درباره مسائل روز سیاسی و اجتماعی ایران، علت چنین اقدامی بوده است.

وریا غفوری همچنین به خودکشی «دختر آبی»، یکی از قربانیان ممنوعیت ورود دختران و زنان به ورزشگاه‌های ایران و پاشیدن اسپری فلفل به زنان در ورزشگاه مشهد از سوی مأموران انتظامی واکنش داشت و از اعتراض‌های مردمی سال‌های اخیر به‌ویژه در خوزستان حمایت کرده بود.

منابع: خبرگزاری مهر، گاردین و رادیو فردا؛ م.ت./ب.بSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.