واکنش‌ها به وضعیت نامشخص مهسا امینی؛«می‌خواهند صورت مساله را پاک کنند»

0 90


مهسا امینی در کما

منبع تصویر، SOCIALMEDIA

توضیح تصویر،

مهسا امینی

مادر مهسا امینی در گفت‌‌وگو با بی‌بی‌سی فارسی تایید کرد که دخترش جان باخته است.

پیشتر هم منابعی نزدیک به خانواده مهسا امینی گفتند او که پس از کما در بازداشت، به بیمارستان منتقل شده بود «جان باخته است.»

همزمان، واکنش‌های گسترده به سرنوشت این دختر بیست و دو ساله‌ که پیکر نیمه جانش از پاسگاه‌ انتظامی خیابان وزرا به بیمارستان کسری منتقل شد، ادامه دارد.

انتشار عکسی از خانم امینی روی تخت بیمارستان، واکنش‌ اعتراضی گسترده شماری از فعالان سیاسی، فرهنگی، مدنی، ورزشکاران و هنرمندان را به دنبال داشت و آنها با انتقاد از عملکرد پلیس و گشت ارشاد، خواهان روشن شدن حقیقت و مجازات مسببان این واقعه شدند.

دیروز نیروی انتظامی در اطلاعیه‌ای مبهم خبر داد که خانمی در یکی از بخش‌های پلیس تهران بزرگ «به طور ناگهانی دچارعارضه قلبی شد» و وعده داد که «اخبار تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد» اما با گذ شت بیست و چهار ساعت از اطلاعیه دیروز، هنوز اطلاعات جدیدی درباره اینکه چه اتفاقی برسر مهسا امینی در بازداشتگاه پلیس افتاده، نداده‌ و بنا به گفته کیارش امینی، خواهر مهسا، خانواده‌ آنها به شدت تحت فشار نیروهای امنیتی هستند و فضای بیمارستان کسری نیز امنیتی گزارش شده است.

منبع تصویر، SOCIALMEDIA

توضیح تصویر،

عکسی از مهسا امینی که واکنش گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشت

«می‌خواهند صورت مساله را پاک کنند»

از روز سه شنبه گذشته که مهسا امینی در ایستگاه مترو «حقانی» بازداشت و به گفته پلیس «برای توجیه و آموزش» به اداره اماکن وزرا منتقل شد، پلیس روایت دقیق و روشنی ارایه نکرده.

خبرگزاری فارس در مطلبی با عنوان « چند نکته درباره حادثه تلخ مهسا امینی» نوشته « پلیس باید در این زمینه پاسخگو باشد… و در سابقه پلیس نیز تاکنون گزارشی از برخورد فیزیکی با بدحجابان گزارش‌ نشده است.»

این گزارش تاکید کرده که بیماری افراد دلیلی نمی شود که نیروی انتظامی به وظایفش عمل نکند.

روزنامه همشهری آنلاین وابسته به شهرداری تهران نیز بدون آنکه بگوید از چه کسی نقل قول کرده، نوشته « خانواده مهسا قصد شکایت از شخص یا نهادی ندارند و برای پیگیری قضایی موضوع اقدامی نکرده‌اند. از سویی پلیس امنیت اخلاقی هزینه‌های درمانی این دختر را بر عهده گرفته است».

اما دایی مهسا امینی در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد آنلاین گفته «واقعیت این است که داریم صورت مساله را پاک می‌کنیم…می‌خواهیم بدانیم چرا باید چنین بی‌تدبرانه این کار را انجام دهند. این [حادثه برای مهسا] اولی نبود و آخرین بار هم نخواهد بود. صداوسیما گفته تلاش برای کسب خبر از مهسا در حال انجام است… مگر تلاش می‌خواهد؟ ما انتظار داشتیم یک نفر بیاید فیلم بگیرد و بگویند اشتباه کردیم؛ این کلاه گذاشتن و اغفال کردن اصلاً درست نیست».

او در پاسخ به این سوال که آیا شکایتی انجام گرفته یا خیر؟ گفته «بله، شکایت شده پدر و مادر مهسا شکایت کرده‌اند، به هر جا [که] شده شکایت کرده‌اند و پیگیر مساله هستند».

واکنش‌ها از خاتمی و رهنورد تا علی کریمی

زهرا رهنورد که به همراه همسرش میرحسین موسوی بیش از یک دهه را در حبس خانگی گذرانده، به برخورد گشت ارشاد با مهسا امینی اعتراض کرده و «خشونت و بی رحمی» حکومت ایران علیه زنان را با دوران قرون وسطی مقایسه کرده است.

خانم رهنورد گفته «یک روز سپیده رشنو، دختر فکور و آزاده به بهانه اجبار در حجاب با چهره‌ای کبود از ضرب و شتم در پرده تلویزیون وادار به اعتراف علیه خود می‌شود. روزی مادری دردمند، خودش را جلوی ماشین گشت ارشاد پرتاب می‌کند و ضجه می‌زند… و البته حاکمان گوش شنوایی برای شنیدن اعتراضات ندارند.»

محمدخاتمی رئیس جمهور پیشین ایران ماجرای مهسا امینی را «فاجعه‌ای ناگوار» توصیف کرده که تا «مغز استخوان را می‌سوزاند».

آقای خاتمی در پیام توئیتری‌اش نوشته « آیا این فاجعه و رویدادهای پرتکرار مشابه آن کافی نیست که برای خدا، برای آبروی اسلام و رعایت انتظارات به‌حق مردم و حال بدی که در تنگناهای معیشتی و مواجهه با انواع فسادهای ویرانگر و ناکارآمدی‌ها دارند از این شیوه و رفتارهای خلاف قانون، منطق و شرع دست برداشته شود».

افشین علا، شاعر و نویسنده در نوشته‌ای دعا کرده که معجزه‌ای شود تا مهسا امینی دوباره به زندگی برگردد و گفته «چقدر در این سالها گفتیم و نوشتیم و التماس کردیم گشت ارشاد را جمع کنید» و در سطر پایانی آرزو کرده «کاش خدا جان مرا بگیرد و این دختر را به پدر و مادرش بازگرداند».

اصغر فرهادی، کارگردان شناخته‌شده ایران، به برخورد گشت ارشاد با مهسا امینی اعتراض کرده است.

آقای فرهادی با همرسانی عکسی از مهسا امینی در اینستاگرام خود خطاب به او نوشته: «از دیروز که خبرتو راخوانده‌ام بیقرارم .بیزارم،این بار از خودم. تو روی تختی در بیمارستان خوابیده ای اما از همه بیدارتری و ما همه در اغماء. ما خودمان را به خواب زده ایم در برابر این ظلم بی پایان. ما شریک این جنایتیم».

ورزشکاران نیز از رشته‌های مختلف از جمله علی کریمی چهره شناخته شده فوتبال در اینستاگرام با انتشار طرحی از مهسا امینی بر روی تخت بیمارستان و دستی که موهایش را می‌کشد، نوشته «فرزندان آنان می‌روند و فرزندان ما می‌میرند» و در پیامی دیگر در اینستا گرام با انتشار عکسی از مهسا امینی نوشته «کاوه آینده ایران زمین زن است».

آیت‌الله خامنه‌ای و جورج فلوید

یکی از ویدئوهایی که در شبکه های اجتماعی دست به دست می‌شود سخنان آیت‌الله خامنه‌ای درباره مرگ جورج فلوید در آمریکا است. رهبر جمهوری اسلامی درباره نقش پلیس آمریکا در قتل جورج فلوید گفته بود «مردم را می‌کشند و زبانشان هم دراز است».

محمود صادقی محمود صادقی، نماینده سابق مجلس ایران و از چهره‌های اصلاح‌طلب، خواهان موضعگیری آیت‌الله علی خامنه‌ای درباره برخورد گشت ارشاد با مهسا امینی شده است.

آقای صادقی با یادآوری موضعگیری آقای خامنه‌ای علیه پلیس آمریکا پس از قتل جورج فلوید، پرسیده حال رهبر ایران چه موضعی درباره برخورد پلیس ایران دارد؟

آقای خامنه‌ای پیش از این اعتراضات به حجاب اجباری و خشونت‌ها علیه زنان را رد کرده و گفته است که این اعتراضات «توطئه» است.

محمود صادقی و محمدرضا عارف نماینده سابق اصلاح‌طلب در نامه‌های جداگانه به رئیس قوه قضاییه ایران خواهان رسیدگی فوری به موضوع شده‌اند.

آقای عارف در نامه‌اش گفته «این حجم از اخبار منفی و ناگوار، خشونت عریان و نفرت پراکنی، روح و روان ملی مردم ایران را آزرده کرده است».

دیروز مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران بزرگ ادعای مطرح شده درباره ضرب و جرح مهسا امینی و انتقال او به بیمارستان کسری تهران را رد کرد و آن را « ادعاهای رسانه‌های معاند درباره این حادثه خوانده بود.

علی مجتهدزاده، حقوقدان و وکیل دادگستری با اشاره به اطلاعیه روز گذشته پلیس تهران گفته: پلیس تهران در این اطلاعیه از خود سلب مسئولیت کرده و سکته خانم امینی را ناشی از عارضه قلبی ناگهانی دانسته است. به عبارتی پلیس با آوردن واژه هایی چون «توجیه» و «آموزش» حتی زیر بار مسئولیت بازداشت این فرد هم نرفته و در حال سلب مسئولیت کامل از خود است».

آقای مجتهدزاده تاکید کرده «روشن شدن ابعاد این موضوع و کشف حقیقت و تعیین و تکلیف میزان قصور عوامل مختلف در این ماجرا صرفا به تشکیل دادگاه و تشخیص نهایی مراجع قضایی بستگی دارد و لاغیر»..

او گفته: «پلیس باید بپذیرد در این مورد فعلا در مظان اتهام است و رفع این اتهام تنها به سبب ارائه مدارک و اسناد مستدل در محضر دادگاه ممکن خواهد بود، نه صدور اطلاعیه».Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.