واگذاری خانه‌های تاریخی اردبیل به بخش خصوصی

0 18


با توجه به وجود خانه‌های تاریخی متعدد در مرکز استان اردبیل، قرار بر این است که برخی از این خانه‌ها جهت احیا و استفاده بهینه به بخش خصوصی واگذار شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردبیل با اشاره به وجود ۱۱ خانه تاریخی در مرکز این استان، از تصمیم برای واگذاری آن‌ها به بخش خصوصی جهت سرمایه‌گذاری در احیا و استفاده بهینه خبر داد.

حسن محمدی با اشاره به بازدید مدیرعامل صندوق احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی کشور از برخی خانه‌های تاریخی اردبیل اظهار کرد:

در این بازدید مقرر شد این خانه‌ها برای احیا و حتی استفاده بهینه برای مدت‌های معین ۱۰ یا ۲۰ ساله به سرمایه‌گذار بخش خصوصی واگذار و پس از سپری شدن مدت، تحویل گرفته شود.

وی افزود:

احیای خانه‌های تاریخی از سوی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردبیل نیازمند سه هزار میلیارد ریال اعتبار است که تامین این رقم دشوار است، بنابراین در چهارچوب قانون و مقررات از ظرفیت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این راستا استفاده خواهیم کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل ادامه داد:

برخی از خانه‌های تاریخی اردبیل حدود ۲۰ سال رها و بلاتکلیف مانده‌اند اما واگذاری آن‌ها به بخش خصوصی علاوه بر توفیق در جذب سرمایه‌گذار، سبب استفاده بهینه و سالم ماندن آن‌ها خواهد شد.

محمدی ادیب با اشاره به برخی حاشیه‌سازی‌ها در فضای مجازی در خصوص چرایی توجه و تمرکز این اداره‌کل بر تعیین تکلیف خانه‌های تاریخی یا باغ شریعت اردبیل، تصریح کرد:

برخی افراد و جریانات در حالی به ورود دستگاه متولی به نحوه نگهداری یا مدیریت خانه‌های تاریخی حساسیت نشان می‌دهند که چندین سال بلاتکلیفی آثار تاریخی مورد بی‌توجهی این افراد و جریانات قرار گرفته بود. در عین حال این قبیل حواشی مانعی برای ما نخواهد شد.

استان گردشگرپذیر اردبیل با ۱۲ شهرستان در شمال ایران واقع شده است، ۲۳ خانه تاریخی در این استان شناسایی شده که ۱۱ مورد آن در مرکز و بقیه در شهرستان‌ها واقع شده و اغلب آن‌ها به دوران قاجار تعلق دارند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.