ورود آیفون مدل ۱۴ و بالاتر به ایران از طریق مسافر و پست ممنوع اعلام شد

0 13براساس ابلاغ سازمان توسعه تجارت به گمرگ ایران، از اول اسفند امسال ورود آیفون ۱۴ و مدل‌های بعد از آن به‌عنوان کالای همراه مسافر و یا از طریق پست ممنوع اعلام شده است.

خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه ۲۴ بهمن با انتشار این خبر اعلام کرد که در پی این ابلاغ سازمان توسعه تجارت، گمرک ایران هم بخشنامه‌ای با همین موضوع صادر کرده است.

بر اساس این بخشنامه، مقرر شده است که گوشی تلفن همراه با نشان تجاری اپل که شامل مدل ۱۴ و کلیه مدل‌های بعد از آن می‌شود، از فهرست کالاهای مجاز همراه مسافر و پستی ورودی به کشور خارج شود.

در این بخشنامه همچنین تأکید شده که گمرکات اجرایی از اول اسفندماه امسال از ثبت اطلاعات گوشی‌های واردشده در سامانۀ مسافری و پستی خودداری کنند.

این ممنوعیت در حالی ابلاغ شده که ماه‌هاست ریجستر (ثبت رسمی تلفن همراه) آیفون‌های ۱۴ ورودی تجاری نیز در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته و تعیین تکلیف نشده است.

برخی کارشناسان حوزه ارتباطات دلیل اعلام ممنوعیت جدید را احتمال اتصال گوشی‌های جدید آیفون به اینترنت ماهواره‌ای عنوان کرده‌اند.

شرکت اسپیس‌ایکس به‌دنبال راه‌اندازی خدمات جدیدی برای استفاده از اینترنت ماهواره‌ای به‌صورت مستقیم روی موبایل‌هاست. البته موبایل‌ها باید قابلیت سخت‌افزاری اتصال را هم داشته باشند.

امسال بازار تلفن همراه در ایران تا امروز دورۀ پرتنشی را پشت سر گذاشته است. برخی تلفن‌های همراه با مشکل ریجستر و واردات مواجه شدند.

در ابتدای سال نیز آیفون ۱۴ به تعداد زیاد به ایران وارد و فروخته شد، اما در ادامه مشخص شد که این مدل آیفون ریجستر نمی‌شود، که در کنار افزایش قیمت دلار سبب افزایش قیمت آیفون ۱۳ شد.

در چند سال اخیر حکومت ایران سیاست کلی ممنوعیت واردات آیفون و برخی گوشی‌های پرچمدار از دیگر شرکت‌ها را دنبال کرده و در اجرای این سیاست سختگیری در موضوع واردات این محصولات به‌طور پلکانی افزایش یافته است.

دولت سال گذشته اعلام کرده بود که به‌دنبال تولید گوشی‌های بومی با اندروید ایرانی است. در آن زمان رسانه‌های فناوری ایران گزارش دادند که دولت قصد تولید سالانه حداقل ۴۰۰ هزار دستگاه تلفن همراه داخلی را دارد.

این عدد بسیار کمتر از نیاز بازار کشور است و برخی کارشناسان هم گفتند این گوشی‌های بومی احتمالاً تلفن‌های همراه درجه دو چینی با نام‌های ایرانی خواهد بود، با این حال در مورد تولید و عرضه این گوشی‌های بومی نیز دیگر گزارشی منتشر نشد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.