وزرای خارجه ایران، سوریه، ترکیه و روسیه در مسکو دیدار کردند

0 8وزرای خارجه ایران، سوریه، ترکیه و روسیه روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت در راستای بهبود روابط دولت بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه با قدرت‌های منطقه پس از یک دهه انزوای این کشور، در مسکو دیدار و گفت‌وگو کردند.

این گفت‌وگو در سطحی بالا و به منظور احیای روابط آنکارا و دمشق پس از سال‌ها روابط خصمانه در دوران جنگ داخلی سوریه، بین وزرای خارجه چهار کشور انجام گرفت.

خبرگزاری دولت سوریه (سانا)، به نقل از فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه نوشته است: «با وجود تمام رویدادهای منفی سال‌های قبل، فرصتی پیش آمده تا دمشق و آنکارا با یکدیگر همکاری کنند.»

با این حال، اولویت برای دولت سوریه، پایان یافتن حضور تمام نظامیان خارجی از جمله نظامیان ترکیه در خاک سوریه است. آقای مقداد در این باره اظهار داشت: «اگر به این سمت پیش نرویم، در همکاری نیز در جا می‌زنیم و در عمل به هیچ نتیجه‌ای نخواهیم رسید.»

در حال حاضر مناطقی در شمال غرب سوریه تحت کنترل گروه‌های مخالف دولت بشار اسد و از جمله، گروه‌های مسلح تحت حمایت ترکیه است.

وزارت خارجه روسیه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، «فضایی مثبت و سازنده» بر این دیدار حکمفرما بوده و معاون‌های وزرای خارجه هر چهار کشور موظف شده‌اند که نقشه راهی را برای پیشبرد روابط سوریه و ترکیه تدارک ببینند.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در حساب توییتر خود اعلام کرد که در این دیدار بر ضرورت «همکاری برای مبارزه علیه تروریسم و فراهم آوردن زمینه‌ای برای بازگشت آوارگان سوری» تاکید کرده است.

ترکیه در حال حاضر میزبان ۳.۵ میلیون پناهنده سوری است.

حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران نیز که برای شرکت در این نشست، بامداد چهارشنبه وارد مسکو شده بود، در جمع خبرنگاران گفت: «سال گذشته منطقه خاورمیانه در شرایط بسیار سختی به سر می‌برد و احتمال بروز درگیری در مناطق نظامی سوریه از سوی ترکیه قوت گرفته بود. تلاش دیپلماتیک زیادی صورت گرفت تا مانع وقوع یک جنگ و درگیری جدید در منطقه و در مرز مشترک ترکیه و سوریه شویم.»

این دیدار، بالاترین سطح دیدار مقامات دیپلماتیک آنکارا و دمشق از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه بوده است.

در ماه دسامبر سال گذشته نیز وزرای دفاع سوریه و ترکیه در مسکو با هم دیدار کرده بودند.

با استفاده از گزارش‌های الجزیره و خبرگزاری فارس؛ س.ن/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.