وزیر خارجه ایران از دیدار با همتای عربستانی خود در اردن خبر داد

0 33وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران از دیدار با فیصل بن فرحان، همتای عربستانی خود، در حاشیه اجلاس «بغداد-۲» در اردن خبر داد.

حسین امیرعبداللهیان روز چهارشنبه ۳۰ آذر در توئیتی اعلام کرد در حاشیه کنفرانس «بغداد-۲» فرصتی برای دیدار با برخی از همتایانم از جمله وزیران خارجه عمان، قطر، عراق، کویت و عربستان سعودی فراهم شد.

او در ادامه مدعی شد که وزیر خارجه عربستان سعودی نسبت به آمادگی کشورش برای ادامه مذاکرات با ایران ابراز «اطمینان» کرد.

وزارت خارجه عربستان هنوز به این اظهارات واکنش نشان نداده، اما در صورت تایید این خبر، این نخستین دیدار وزیران خارجه دو کشور از زمان قطع روابط دیپلماتیک تهران و ریاض به‌دلیل حمله به سفارت عربستان در ایران در سال ۱۳۹۵ خواهد بود.

همچنین اظهارات وزیر خارجه ایران درباره «ابراز اطمینان» همتای عربستانی خود برای ادامه مذاکرات با جمهوری اسلامی در حالی است که چند مقام عراقی روز ۲۸ آذر در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کردند مذاکرات دیپلماتیک بین این دو رقیب منطقه‌ای، عمدتا بر سر ادعای تهران در خصوص «نقش ریاض» در «تحریک» اعتراضات ضد حکومتی در ایران، «به بن‌بست» رسیده و «متوقف شده است».

این گزارش به نقل از مقامات عراقی افزود که دور ششم از مذاکرات میان ایران و عربستان با میانجی‌گری بغداد، برنامه‌ریزی نشده است زیرا با وجود سفر ماه گذشته نخست‌وزیر عراق به تهران، جمهوری اسلامی ایران از دیدار با مقامات سعودی خودداری می‌کند.

هیات نمایندگی ایران در سازمان ملل در پاسخ به آسوشیتدپرس تایید کرد که مذاکرات تهران با ریاض متوقف شده است اما توضیحی ارائه نکرد.

مذاکرات رو در رو میان هیات‌هایی از ایران و عربستان با وساطت عراق از بهار ۱۴۰۰ در بغداد آغاز شد. نتیجه پنج دور مذاکرات تا کنون فقط بازگشایی دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی در زیر چتر سازمان همکاری اسلامی در شهر جده عربستان بوده و بقیه اختلافات دو حکومت کماکان باقی است و در مواردی تشدید نیز شده است.

اعتراضات در ایران نیز صفحه‌ای جدید در تنش‌ها میان ایران و عربستان گشوده است.

مقامات جمهوری اسلامی، پادشاهی سعودی را حامی تظاهرات سراسری ایران از طریق شبکه تلویزیونی «ایران اینترنشنال» و کانال‌ها و سایت‌های رسانه‌ای وابسته به سعودی می‌دانند.

وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی اخیرا هشدار داد که «صبر راهبردی» ایران در مقابل ریاض به پایان می‌رسد.

اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس پاسداران، نیز روز سه‌شنبه گفت که «عربستان سعودی و تفاله‌های دست‌نشانده آمریکا در منطقه، حتی ارزش دشمنی هم ندارند».

با استفاده از توئیت وزیر خارجه جمهوری اسلامی، سایت رادیو فردا/د.خ/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.