وزیر خارجه طالبان در نشست «فرمت مسکو»: نسخه خارجی حکومت همه‌شمول در ۴۵ سال گذشته در افغانستان ناکام بوده است

0 8


امیر خان متقی

منبع تصویر، Taliban MFA

امیر خان متقی، وزیر خارجه طالبان می‌گوید در ۴۵ سال گذشته هیچ «نسخه خارجی به نام اصطلاح تعریف ناشده حکومت همه‌شمول» نتوانسته است بحران افغانستان را حل کند.

آقای متقی که در پنجمین نشست «فرمت مسکو» در شهر قازان جمهوری تاتارستان روسیه صحبت می‌کرد، گفت: «ما از همه کشورها، به ویژه همسایه‌ها و کشورهای منطقه می‌خواهیم چنانچه ما به دیگران در مورد حکومت‌داری نسخه ارائه نمی‌کنیم، آنها هم به جای ارائه نسخه در مورد حکومتداری در افغانستان، با امارت اسلامی (حکومت طالبان) در هر بخش کار رسمی را شروع کنند.»

امیر خان متقی این اظهارات را خطاب به نمایندگان کشورهای روسیه، ایران، پاکستان، چین، هند، تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان، قرغیزستان و ترکمنستان که در قازان گردهم آمده‌اند تا «بحران افغانستان و راه‌حل‌های آن» را مورد بحث قرار دهند، بیان کرد.

او افزود: «ما با درنظرداشت تاریخ، فرهنگ و به ویژه واقعیت‌های سیاسی معاصر، بنیاد حکومتی را در افغانستان گذاشتیم که در کنار حکومت‌داری موثر، از مشروعیت دینی و ملی برخوردار است. آرزو دارم که کشورهای منطقه و جهان هم به این واقعیت مهر تایید بگذارند. در ۴۵ سال گذشته هیچ نسخه خارجی به نام اصطلاح تعریف ناشده حکومت همه‌شمول، بحران افغانستان را نتوانسته حل کند.»Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.