وزیر خارجه فرانسه در گفت‌وگو با امیرعبداللهیان خواستار آزادی «هفت گروگان فرانسوی» شد

0 6کاترین کولونا وزیر خارجه فرانسه در گفت‌وگوی تلفنی با حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود خواستار آزادی «هفت گروگان فرانسوی» زندانی در ایران شد.

بر اساس اعلام وزارت خارجه فرانسه، خانم کولونا در این گفت‌وگوی تلفنی که روز چهارشنبه پنجم بهمن انجام شد، بازداشت شهروندان فرانسه در ایران را «خودسرانه» توصیف کرد.

جمهوری اسلامی متهم است با بازداشت شهروندان خارجی و ایرانیان دوتابعیتی به دنبال اعمال فشار بر کشورهای خارجی در جهت برآورده شدن خواسته‌های خود است.

وزیر خارجه فرانسه از جمهوری اسلامی خواست به قوانین بین‌المللی احترام بگذارد و همچنین بار دیگر سرکوب معترضان در ایران را محکوم کرد.

بر اساس اعلام وزارت خارجه جمهوری اسلامی، امیرعبداللهیان نیز در این تماس تلفنی، بار دیگر اعتراضات سراسری ایران را «اغتشاش» خواند و مدعی «تشویق اغتشاش در ایران» از سوی فرانسه شد.

او همچنین به احتمال تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران از سوی اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت: «جمهوری اسلامی ایران به دقت رفتار اتحادیه اروپا را تحت نظر داشته و متناسب با آن گام‌های بعدی خود را تنظیم خواهد کرد.»

این گفت‌وگوی تلفنی کمتر از یک هفته پس از تصویب یک قطعنامه در پارلمان اروپا علیه سپاه پاسداران صورت گرفت.

با وجود تصویب این قطعنامه، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده این اتحادیه در این مرحله بدون وجود حکمی از سوی دادگاه‌های اروپا قادر به تروریستی اعلام کردن سپاه نیست.

همچنین تماس تلفنی وزیران خارجه جمهوری اسلامی و فرانسه، کمی پس از اعلام تحریم‌هایی از سوی تهران علیه ده‌ها فرد و نهاد اتحادیه اروپا و بریتانیا انجام شد.

این افراد شامل چندین فرد فرانسوی از جمله سردبیر شارلی ابدو و شهردار پاریس نیز می‌شود.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.