وزیر خارجه چین پس از یک ماه «غیبت مرموز» تغییر کرد

0 20رئیس‌جمهور چین روز سه‌شنبه سوم مرداد و با گذشت یک ماه از ناپدید شدن مرموز چین گانگ، وزیر خارجه، او را از کار برکنار و وزیر خارجه سابق را به جای وی منصوب کرد.

آقای گانگ برای آخرین بار روز ۲۵ ژوئن در جریان دیدار با دیپلمات‌های خارجی در انتظار عمومی دیده شد و سکوت دولت چین درباره ناپدید شدن طولانی‌مدت او به گمانه‌زنی‌های گسترده‌ای دامن زده بود.

این دیپلمات ۵۷ ساله چین و سفیر سابق این کشور در آمریکا که به حلقه شی جین پینگ، رئیس‌جمهور، نزدیک است، حدود هفت ماه پیش به‌عنوان وزیر خارجه جایگزین وانگ یی شده بود.

آقای یی ۵۹ ساله که مسئول امور خارجه دفتر سیاسی حزب کمونیست چین شده بود، اکنون بار دیگر به پست رهبری وزارت خارجه این کشور بازگشته است. او از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۲ در این سمت مشغول به کار بود؛ دوره‌ای که تنش‌های میان این کشور با آمریکا به اوج خود رسید.

وزارت خارجه چین روز سه‌شنبه بدون ارائه توضیحات بیشتری، علت برکناری آقای گانگ را «مشکلات سلامتی» او عنوان کرد.

دقیقا مشخص نیست برکناری چین گانگ چه زمانی اتفاق افتاده است، اما آقای یی در هفته جاری به نمایندگی از چین در نشست مشاوران امنیت ملی کشورهای نوظهور موسوم به «بریکس» در شهر ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی حضور یافت.

آقای گانگ پیش از آن نیز در نشستی در اندونزی غایب بود. او از افراد معتمد و دستیاران ارشد شی جین پینگ بوده و سابقه خدمت به عنوان سخنگوی وزارت خارجه و مدیر ارشد بخش پروتکل این وزارتخانه را در کارنامه خود داشته و بر بسیاری از تعاملات رئیس‌جمهور با رهبران خارجی نظارت داشته است.

آقای گانگ پیش از تصدی پست وزیر خارجه، برای ۱۷ ماه سفیر چین در آمریکا بود و در مصاحبه‌هایش دیدگاهی خوشبینانه نسبت به روابط دو کشور و «ظرفیت‌های همکاری بزرگ» نشان داده بود. با این‌حال او یکی از طرفداران سرسخت دیپلماسی تهاجمی پکن، موسوم به «گرگ جنگجو» بود.

گزارش‌ رسانه‌های غربی حاکی است که آقای گانگ پس از تصدی پست وزارت خارجه چین از این دیپلماسی تهاجمی فاصله گرفته بود.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز و رادیو فردا/د.خ/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.