وعده صدراعظم آلمان برای تحریم‌های جدید با هدف فشار بیشتر بر سپاه و حکومت ایران

0 44صدراعظم آلمان روز شنبه،‌ ۲۱ آبان‌ماه، وعده داد که اتحادیه اروپا در جهت حمایت از معترضان ایرانی با بسته‌های تحریمی جدید فشار بیشتری بر سپاه پاسداران و مقامات حکومتی ایران وارد خواهد کرد.

اولاف شولتس در ویدئویی که روز شنبه در حساب کاربری خود در توئیتر منتشر کرد با اشاره به «مبارزه شجاعانه ایرانیان برای آزادی و عدالت» که با سرکوب «خشونت‌آمیز و وحشیانه» همراه است گفت: «ما باید به نقض حقوق بشر توجه و اقدام کنیم.»

آقای شولتس همچنین خطاب به وزیر خارجه ایران پرسید: «شما چگونه حکومتی هستید که به شهروندان خود شلیک می‌کنید؟!»

سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات سراسری در ایران پس از مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، از جمله کشتن بیش از ۳۰۰ نفر از جمله ‌ده‌ها کودک و بازداشت دست کم ۱۴ هزار نفر از معترضان، واکنش‌های گسترده جهانی را به همراه داشته است.

از جمله آلمان و ایسلند روز جمعه، ۲۰ آبان، از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواستند تا در نشستی ویژه وضعیت «نقض حقوق بشر در ایران» را مورد بررسی قرار دهد.

مقامات آلمان، به‌عنوان قدرت بزرگ اروپا، در هفته‌های گذشته واکنش‌های بسیاری به وقایع جاری در ایران نشان داده و بارها حمایت خود را از معترضان اعلام کرده‌اند.

از جمله آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان، شامگاه ۱۸ آبان در توئیتی از قصد اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم‌های زودهنگام علیه حکومت ایران در واکنش به «سرکوب مرگبار» معترضان خبر داده و خطاب به مردم ایران نوشته بود: «شما تنها نیستید.»

در واکنش به این پیام، حسین امیرعبدللهیان وزیر خارجه ایران نیز توئیتی به او هشدار داده بود که ایران «متناسب و قاطع» خواهد بود.

اما صدراعظم آلمان روز شنبه ضمن پاسخ دادن به وزیر خارجه جمهوری اسلامی تاکید کرد که پس از هفته‌ها اعتراض به‌ویژه از طرف زنان «دیگر مسئله پوشش مطرح نیست»، بلکه همه در ایران از پیر و جوان و زن و مرد «برای آزادی و عدالت بیشتر مبارزه می‌کنند».

او گفت: «از تصاویری که هر روز [از ایران] به دست‌مان می‌رسد شوکه‌ام.»

رادیوفردا روز جمعه گزارش کرده بود که اتحادیه اروپا قرار است روز دوشنبه، ۲۳ آبان، در جلسه وزرای خارجه این نهاد، افزودن نام‌هایی تازه به فهرست تحریم‌های خود به دلیل سرکوب معترضان در ایران را بررسی کند.

بر اساس متن پیش‌نویس این اقدام تازه اتحادیه اروپا که نسخه‌ای از آن به دست رادیوفردا رسیده است، اسامی ۲۸ شخص حقیقی و سه نهاد به فهرست تحریم‌ها افزوده خواهد شد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.