ولادیمیر پوتین در مناطق جداشده از اوکراین حکومت نظامی اعلام کرد

0 46رئیس‌جمهوری روسیه روز چهارشنبه ۲۷ مهر در مناطق دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپوریژیا که مسکو مدعی است آن را از اوکراین جدا کرده است، حکومت نظامی اعلام کرد.

ولادیمیر پوتین در نشست تلویزیونی شورای امنیت ملی روسیه گفت: «فرمانی را امضا کرده‌ام تا در این چهار منطقه تحت قیمومت فدراسیون روسیه حکومت نظامی برقرار شود».

کرملین پس از این نشست متن فرمان را منتشر کرد که می‌گوید حکومت نظامی از بامداد پنج‌شنبه برقرار خواهد شد.

رهبر ۷۰ ساله روسیه در ادامه سخنان خود مدعی شد: «رژیم کی‌یف خواسته مردم را به رسمیت نشناخته، هر پیشنهادی برای مذاکره را رد می‌کند، تیراندازی‌ها ادامه دارد و مردم غیرنظامی همچنان کشته می‌شوند».

او سپس اوکراین را متهم کرد که به «شیوه‌های تروریستی» متوسل شده است.

پوتین اظهار داشت: «آن‌ها گروه‌های خرابکار را روانه سرزمین ما می‌کنند» و ‌ در ادامه مدعی شد که مسکو پس از حمله‌ اخیر به پل کریمه، حملات دیگر را توانسته است که خنثی کند، از جمله حمله به «تاسیسات هسته‌ای» روسیه.

طبق قوانین روسیه، حکومت نظامی راه را برای تقویت ارتش، ایجاد مقررات منع رفت‌وآمد، اشکال سانسور و بازداشت اتباع خارجی هموار می‌کند.

رئیس‌جمهوری روسیه افزود: «تلاش می‌کنیم تا با حل مسائل بسیار بزرگ و پیچیده، نسبت به امنیت روسیه اطمینان پیدا کنیم و از آینده آن محفاظت کنیم».

ولادیمیر پوتین در فرمان خود همچنین شرایط امنیتی در داخل خاک روسیه را تشدید کرده و «سطح هشدار متوسط» را برای منطقه جداشده کریمه و مناطق جنوبی کراسنودار، بلگورود، بریانسک، ورونژ، کورسک و روستوف در نظر گرفته است.

روسیه ماه گذشته با انجام یک همه‌پرسی، مناطق شرقی لوهانسک و دونتسک و مناطق خرسون و زاپوریژیا در جنوب شرقی اوکراین را از خاک این کشور جدا و ضمیمه خاک خود کرد. سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، ایالات متحده و دیگر کشورهای جهان این اقدام را به رسمیت نشناخته‌اند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه/س.ن/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.