وندی شرمن، دیپلمات کهنه‌کار آمریکا، بازنشسته می‌شود

0 2وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا و دیپلمات کهنه‌کار این کشور اعلام کرد پس از سه دهه حضور در عرصه سیاست خارجی، در پایان ماه ژوئن بازنشسته خواهد شد.

خانم شرمن نخستین زن است که در سمت فعلی خود، دیپلماسی دولت بایدن با چین و مذاکره با روسیه برای پیشگیری از تهاجم مسکو به اوکراین در را مدیریت کرد.

وندی شرمن، از اعضای ارشد تیم مذاکره کننده آمریکا با ایران در دولت اوباما بود و در به ثمر رساندن برجام‌ نقش مهمی ایفا کرد.

او ماه گذشته در هجدمین نشست سالانه ناتو درباره منع گسترش تسلیحات کشتار جمعی، افزایش غنی‌سازی اورانیوم در ایران را «مخوف» خواند.

خانم شرمن در پی اعتراضات اخیر ایران با شرکت‌های بزرگ فن‌آوری آمریکا دیدار کرد و در توییتی نوشت:‌« ادامه سرکوب خشونت آمیز ایران علیه معترضان مسالمت آمیز، توهین به حقوق بشر است.»

او در ادامه نوشت: «من از آنها خواستم از مجوز عمومی موسوم به «دی -دو » برای ارائه خدمات و ابزارهای ارتباطی اضافی به مردم ایران استفاده کنند.»

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، نقش وندی شرمن را در شکستن موانع پیش‌روی زنان تحسین کرد و گفت او روی «شماری از سخت‌ترین چالش‌های سیاست خارجی عصر ما» کار کرد.

آقای بلینکن در بیانیه‌ای گفت: «به دلیل رهبری او است که ملت ما امن‌تر و مشارکت‌های ما قوی‌تر است.»

وندی شرمن در یادداشت اعلام بازنشستگی خود خطاب به کارکنان وزارت امور خارجه گفت که آخرین دوره او در دولت از سال ۲۰۲۱ و با تغییر فضای ژئوپلیتیکی رقم خورد و و با خروج آمریکا از افغانستان، بالا گرفتن رقابت با چین و جنگ در اوکراین شکل گرفت.

وندی شرمن ۷۳ ساله، در سه دولت دموکرات و زیر نظر پنج وزیر امور خارجه آمریکا کار کرده است. او در سمت خود به عنوان معاون وزیر خارجه، از ۳۹ کشور جهان دیدن کرده است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.