ونزوئلا کنترل زندانی را که به یک «هتل خصوصی بزرگ» تبدیل شده بود، بازپس گرفت

0 7چند روز پس از عملیات وسیع نیروهای امنیتی ونزوئلا در زندان بدنام منطقه توکورون در بخش جنوبی کاراکاس که در تسخیر باند تبهکاری «ترن د آراگوآ» بود، وزیر کشور ونزوئلا روز شنبه اول مهر گفت مرحله نخست بازپس‌گیری کنترل زندان «تکمیل شد».

به گزارش خبرگزاری رویترز، رمیجیو سِبالوُس افزود که اکثر ۱۶۰۰ زندانی این محل به سایر زندان‌های کشور منتقل شده و ۸۸ تن از زندانیانی نیز که در جریان عملیات روز ۲۹ شهریور گریختند، دستگیر شدند.

حدود ۱۱ هزار تن از نیروهای امنیتی ونزوئلا روز چهارشنبه وارد زندان شدند تا در عملیاتی بی‌سابقه این محل را از کنترل رهبران باندهای بزرگ تبهکاری خارج کنند. در آن عملیات یک تن کشته شد.

سران باندهای بزهکار در طول سال‌ها حاکم عملی زندان بوده و آن را به یک هتل خصوصی بزرگ تبدیل کرده و نهادهای امنیتی و سازمان زندان‌های ونزوئلا عملاً کنترلی بر زندان نداشتند.

مقامات ونزوئلا پس از عملیات نیروهای امنیتی خبرنگاران را به بازدید از زندان بردند که در آن شماری رستوران، استخر روباز، باشگاه رقص، باغ وحش، زمین‌های ورزشی و انواع امکانات رفاهی دیگر را ببینند. زندانیان با داشتن اصطبل، مسابقات اسب‌سواری نیز برگزار می‌کردند.

براساس گزارش رسانه‌های آمریکای لاتین، سران سازمان‌های تبهکار ونزوئلایی از درون زندان عملیات قاچاق مواد مخدر و انسان و انواع بزهکاری‌های دیگر را اداره و حتی از مهاجران که در سودای خروج از ونزوئلا و فرار به آمریکا هستند، اخاذی می‌کردند و سود مالی بزرگی داشتند و «بانک» در درون زندان خود را برپا کرده بودند.

اداره باندهای تن‌فروشی نیز یکی از راه‌های کسب درآمد تبهکاران از درون زندان بود.

باندهای بزهکار از درون زندان در فروش قاچاق کالاهای مورد نیاز به مردم ونزوئلا نیز نقش داشتند؛ مردمی که برای تأمین کالاهای اساسی در نتیجه وضعیت اقتصادی ضعیف کشورشان با گرفتاری روبه‌رو بودند. «بانک» تبهکاران در درون زندان نیز راهکارهایی برای قرض دادن پول به مردم ناتوان کشور یافته بود.

سران باندهای تبهکار همسر و فرزندان خود را نیز به این زندان با امکانات رفاهی غیرعادی برده و آن‌ها در کنار هم زندگی می‌کردند.

وزیر کشور ونزوئلا نگفته که آیا سران سازمان‌های بزهکاری از جمله باند موسوم به ترن د آراگوآ که در عملیات نیروهای امنیتی از زندان گریختند، در میان زندانیان دوباره دستگیر شده هستند یا نه.

یکی از زندانیان سرشناسی که مظنون به فرار است، گوئرو فلورس است که رهبری باند ترن د آراگوآ را در دست داشت و به جرم قتل و قاچاق مواد مخدر در حال گذراندن ۱۷ سال دوران «محکومیت» خود در این زندان لاکچری بود.

تبهکاران باند ترن د آراگوآ عامل اجرای یک رشته سوء قصد، قاچاق مواد مخدر و آدم‌ربایی بودند.

وزیر کشور از یک عملیات درازمدت در قبال این زندان خبر داد و بدون ارائه جزئیات مدعی شد که بعد از عملیات اخیر باند ترن د آراگوآ به‌طور کامل فروپاشیده است. نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا اقدامات نیروهای امنیتی کشورش را ستایش کرده است.

با این حال براساس گزارش رسانه‌های محلی شایعات حاکی است که دولت مذاکرات پشت پرده با سران تبهکار حاکم بر زندان داشت که امکان فرار آن‌ها را فراهم کرد و در برابر، عملیات نیروهای امنیتی بدون شورش یا برخورد با رویدادهای دور از انتظار، عملی شد.

با استفاده از خبرگزاری‌های رویترز، فرانسه، شبکه جهانی بی‌بی‌سی، سایت ماکو؛ ف.ر / پ.پSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.