پاکسازی آخرین نشانه‌های ناصر تقوایی؛ مجازات فیلمسازی که مستقل باقی ماند

0 6


  • نویسنده, بیتا ملکوتی
  • شغل, روزنامه‌نگار و منتقد فرهنگی هنری
.

منبع تصویر، Mehr

وقتی فیلمسازی نتواند دو دهه فیلم بسازد و در این مدت هرازگاهی رسانه‌ها از رنج خانه‌نشینی اجباری و غم دوری از فیلمسازی‌اش بنویسند، حذف فیلم‌های قدیمی‌اش از پلتفرم‌های نمایش فیلم، به سرعت بازتاب رسانه‌ای پیدا می‌کند. آن هم فیلم‌سازی که اصولا با شش فیلم سینمایی و یک سریال تلویزیونی به موقعیتی ویژه‌ای رسیده: ناصر تقوایی.

در دو دهه گذشته برای دوستداران سینمای ناصر تقوایی که تعدادشان کم هم نیست، تنها دلخوشی، دیدن آثار سالیان دور اوست در پلتفرم‌های نمایش فیلم و سریال آنلاین، مانند نماوا، فیلیمو و فیلم نت؛ پلتفرم‌های آنلاینی که تحت نظر وزارت ارشاد کار می‌کنند و مخاطبان برای دیدن فیلم‌ها و سریال‌هایی که در این سایت‌ها وجود دارد، باید ثبت نام کنند هزینه‌ای بپردازند.

اما به‌ تازگی دو فیلم «ناخدا خورشید» و «ای ایران» که از ساخته‌های بعد از انقلاب ناصر تقوایی هستند، بدون ارائه هیچ‌‌گونه توضیحی از این سه پلتفرم نمایش آنلاین حذف شده‌اند. حالا تنها فیلم اپیزودیک «قصه‌های کیش» که آقای تقوایی کارگردان یک اپیزود از آن است، در این پلتفرم‌ها وجود دارد. و فیلم «کاغذ بی‌خط» که تنها در «فیلمیو» در دسترس است.

این در حالی‌است که وبسایت فیلیمو، نسخه اصلاح شده و با کیفیتی از فیلم «ناخدا خورشید» را به مخاطبان عرضه می‌کرد که برای مخاطبان آثار تقوایی، خبر خوشی محسوب می‌شد. این فیلم هم حالا حذف شده است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.