پایان رزمایش سه‌روزه چین با تمرین «محاصره کامل» جزیره تایوان

0 13چین روز دوشنبه ۲۱ فروردین به مانورهای نظامی سه‌روزه خود در اطراف تایوان پایان داد و اعلام کرد که ارتش چین در این رزمایش «موفقیت‌آمیز»، انجام حملات دقیق، «محاصره کامل» جزیره تایوان و «شرایط واقعی جنگی» را تمرین کرده است.

منابع دولت چین بامداد دوشنبه گفتند که در این رزمایش، بمب‌افکن‌های اچ-۶ با قابلیت موشکی هسته‌ای و ناوهای جنگی ارتش این کشور تمرین‌هایی را برای «ایجاد وضعیت محاصره چندجهته جزیره» تایوان انجام دادند.

فرماندهی یگان‌های شرق ارتش چین همچنین اعلام کرد که ناو هواپیمابر شاندونگ نیز در گشت‌زنی‌های رزمی این مانورها شرکت کرده و جنگنده‌های آن نیز از عرشه آن به پرواز درآمده‌اند.

این فرماندهی اعلام کرده است که «نیروهای این فرماندهی همیشه آماده نبرد هستند و می‌توانند در هر زمان بجنگند و قاطعانه هر شکلی از جدایی‌طلبی و استقلال تایوان و مداخله خارجی را درهم بشکنند».

تایوان از هفته گذشته خبر داد که ناوگروه شاندونگ را در اقیانوس آرام ردیابی کرده است و وزارت دفاع ژاپن نیز روز دوشنبه با اعلام این‌که جنگنده‌های این ناوگروه روز یکشنبه در آب‌های نزدیک به جزایر اوکیناوای ژاپن عملیات هوایی انجام داده‌اند، نسبت به این تحولات ابراز نگرانی کرد.

جزایر اوکیناوا در جنوب ژاپن میزبان یک پایگاه بزرگ نیروی هوایی ایالات متحده است. آمریکا روز شنبه چین را به «شکیبایی» فرا خوانده و گفته بود که رزمایش چین را «از نزدیک زیر نظر دارد».

رزمایش سه‌روزه ارتش چین که نیروی دریایی این کشور نیز در آن نقش عمده دارد، با نام «شمشیر بران واحد» یک روز پس از بازگشت تسای اینگ-ون، رئیس‌جمهور تایوان، از سفر به آمریکا آغاز شد.

خانم تسای در سفر ده‌روزه به آمریکا ازجمله در کالیفرنیا با کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان کنگره، دیدار کرد.

دولت جو بایدن گفته بود که این دیدار نباید برای چین حساسیت‌برانگیز باشد. دولت پکن اما نسبت به «تبانی میان نیروهای جدایی‌طلب تایوان با نیروهای خارجی» هشدار داده است.

تایوان از بعد از «جدایی» از چین در ۷۴ سال پیش، خود را کشوری مستقل می‌داند. چین اما ادعا و تأکید دارد که تایوان جزئی از قلمرو چین است.

چین که دهه‌ها در تلاش برای منزوی کردن تایوان از طریق دپیلماتیک بوده، در دوره اخیر به‌صراحت از امکان استفاده از زور برای تسلط بر تایوان گفته است.

روز یکشنبه رئیس‌جمهور فرانسه در واکنش به بالاگرفتن مناقشه بر سر تایوان گفت اتحادیه اروپا در این مورد نه باید دنباله‌رو آمریکا باشد و نه چین.

امانوئل مکرون گفت در موضوع تایوان، اتحادیه اروپا در خطر گرفتارشدن در بحرانی است که مال ما نیست.

بر اساس این گزارش که روز یکشنبه ۲۰ فروردین منتشر شد، او در پرواز بازگشت از پکن در مصاحبه با دو رسانه همچنین گفت بدترین چیز این است که اتحادیه اروپا فکر کند باید خود را با گام‌های آمریکا و واکنش‌های زیاده از حد چین مطابقت دهد.

تایوان رزمایش جدید چین را نقض‌کننده صلح و ثبات در اقیانوس‌های هند و آرام خوانده و تأکید کرده است که این وضعیت بر اقتصاد بین‌المللی اثرات منفی گذاشته است.

تایوان همچنین اعلام کرده است که پاسخش به رزمایش چین «آرام و منطقی» اما «جدی» خواهد بود.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.