پخش اعترافات اجباری «دو ادمین کانال جوانان محلات مشهد» در رسانه‌های حکومتی

0 14خبرگزاری‌های حکومتی از جمله صداوسیمای جمهوری اسلامی شامگاه پنج‌شنبه و در آستانه ۲۶ خرداد سالروز تولد مجیدرضا رهنورد، معترض اعدام شده در مشهد، با پخش تصاویری از «اعترافات اجباری» دو جوان، از «بازداشت ادمین‌های کانال جوانان محلات مشهد» خبر دادند.

در همین حال معاون دادگستری خراسان رضوی گفت که دست‌کم ۲ هزار معترض بازداشت شده در مشهد «بدون تشکیل پرونده قضایی» برای مجازات «ارائه خدمات در مراکز حاشیه شهر» فرستاده شده‌اند.

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران در همین مورد نوشت: «طی رصد و اشراف اطلاعاتی سازمان اطلاعات سپاه اعضای کانال جوانان محلات مشهد» که در جریان اعتراضات «از طریق فضای مجازی مشغول آموزش و شبکه‌سازی در بین مردم برای براندازی بودند، شناسایی و دستگیر شدند.»

در این ویدیویی که ساخته سازمان اطلاعات سپاه خراسان رضوی است تصاویر مات و مبهم از اعترافات اجباری «دو جوان» به همراه تصاویری از تظاهرات پر جمعیت مردم مشهد در جریان اعتراضات منتشر شده و «فراخوان‌های کانال جوانان محلات مشهد» به عنوان عامل این تظاهرات معرفی می‌شوئد.

در بخشی از این ویدیو عنوان می‌شود که کانال جوانان محلات مشهد توسط چهار نفر شامل «مالک» آن و «سه ادمین» اداره می‌شد اما در هیچ بخشی از این تصاویر اسامی و هویت بازداشت‌شدگان اعلام نمی‌شود و فقط تصاویر مات «دو جوان» یکی به عنوان «مالک کانال جوانان محلات مشهد» و دیگری با ذکر عبارت «نام مستعار علی کیانلو، ادمین کانال جوانان محلات مشهد»، پخش می‌شود.

در بخشی از این اعترافات اجباری، فردی که به عنوان «مالک کانال جوانان محلات مشهد» معرفی شده، با اشاره به آغاز اعتراضات پس از کشته شدن مهسا (ژینا) امینی حین بازداشت توسط گشت ارشاد، می‌گوید: پس از آغاز اعتراضات، دیدیم شهرهای دیگر ایران، مثل شهرهای کردستان و تهران شلوغ شده، ما هم فکر کردیم که یک کانال بزنیم، فعالیت کنیم و فراخوان بدهیم.»

جوان دیگری که در این ویدیو به عنوان «ادمین ادمین کانال جوانان محلات مشهد» معرفی شده نیز هدف خود را «دادن فراخوان و تشکیل کانال جوانان محلات مشهد» همزمان با گسترش اعتراضات در دیگر شهرها عنوان می‌کند.

در بخش دیگری از این ویدیوی اعترافات اجباری که سازمان اطلاعات سپاه خراسان رضوی آن را منتشر شده است، عنوان شده که در کانال جوانان محلات مشهد علاوه بر فراخوان اعتراضات «آموزش ساخت کوکتل مولوتف» و درگیری با نیروهای امنیتی نیز آموزش داده شده است.

این دو جوان در بخشی از اعترافات اجباری خود در ویدیوی سازمان اطلاعات سپاه خراسان رضوی همچنین می‌گویند که «فکر می‌کردند تلگرام و توییتر خیلی مطمئن هستند» اما در نهایت بازداشت شده‌اند.

اقدام رسانه‌های حکومتی و سازمان اطلاعات سپاه خراسان رضوی در انتشار این ویدیو و ادعای «بازداشت دو ادمین کانال جوانان محلات مشهد» در آستانه ۲۶ خرداد تولد مجیدرضا رهنورد، معترضی که در مشهد اعدام شد، در حالی است که حسابی که با نام «جوانان محلات مشهد» در توییتر موجود است از ۲۱ فروردین ماه فعالیتی نداشته است.

ابعاد اعتراضات در مشهد که زادگاه علی خامنه‌ای و ابراهیم رئیسی، رهبر و رئیس جمهوری اسلامی، است در جریان اعتراضات زن، زندگی، آزادی بسیار گسترده و مداوم بوده است تا آنجا که روز پنج‌شنبه ۲۵ خرداد ماه امیر مرتضوی، معاون اجتماعی دادگستری خراسان رضوی، گفت که در جریان اعتراضات سال گذشته، برای ۲ هزار تن از معترضان بازداشت شده در مشهد «قرار تعلیق تعقیب» صادر شد.

این مقام دادگستری شمار معترضان بازداشت شده در مشهد و دیگر شهرهای خراسان رضوی را اعلام نکرد اما گفت: برای این ۲ هزار تن «پرونده‌ای تشکیل نشد» اما دادگستری آنها را برای ارائه خدمات عمومی به «مراکز حاشیه شهر مشهد» فرستاده و حتی از خدمات برخی از آنها «تقدیر» شده است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.