پرتاب ماهواره «نور ۳» سپاه پاسداران، تهدیدی علیه امنیت بین‌المللی است

0 6وزارت خارجه آلمان در شبکه اجتماعی «ایکس» نسبت به پرتاب ماهواره «نور ۳» از سوی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی واکنش نشان داد و آن را تهدیدی برای امنیت بین‌المللی دانست.

این وزارت‌خانه نوشت: «ایران بدون توجه به محدودیت‌های بین‌المللی، ماهواره نور ۳ را پرتاب کرده است. فعالیت‌های موشکی ایران، تهدیدی برای امنیت بین‌المللی است» و افزود: «ما و شرکای‌مان متعهد به استفاده از تمام ابزارهای دیپلماتیک موجود برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هستیم.»

رسانه‌های ایران، روز چهارشنبه پنجم مهر از پرتاب و قرار گرفتن سومین ماهواره ساخت سپاه پاسداران در مدار زمین خبر دادند.

گفته شده که این ماهواره در ارتفاع ۴۵۰ کیلومتری از سطح زمین روی مدار قرار گرفته است.

پس از پرتاب این ماهواره، متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در واکنش به قرار گرفتن ماهواره نور-۳ در مدار زمین، توانمندی‌های موشکی بالستیک جمهوری اسلامی را «تهدیدی جدی برای امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی» دانست.

آقای میلر گفت: «ما همچنان به استفاده از انواع ابزارهای عدم اشاعه (تسلیحات اتمی)، از جمله تحریم، برای مقابله با پیشرفت بیشتر برنامه موشکی بالستیک ایران و توانایی‌اش در تکثیر موشک‌ها و فناوری‌های مرتبط با آن به دیگران، ادامه خواهیم داد.»

برخی از کارشناسان غربی‌ می‌گویند برنامه فضایی سپاه پاسداران، پوششی برای توسعه موشک‌های قاره‌پیما است.

در اواسط بهمن‌ ۱۴۰۰، شش عضو مجلس نمایندگان آمریکا، در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، از او خواستند که با تمرکز بر توان موشکی جمهوری اسلامی، آن را یک «تهدید جدی» به شمار آورد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.