پرتاب موشک ماهواره کره‌شمالی؛ آژیرهای«تخلیه شهر»در کره‌ جنوبی و ژاپن به صدا درآمد

0 12ارتش کره جنوبی اعلام کرد که کره شمالی بامداد چهارشنبه به وقت محلی یک موشک ماهواره‌بر را به سمت جنوب پرتاب کرد که در پی آن آژیر خطر و فرمان «تخلیه شهر» در بخش‌هایی از کره جنوبی و ژاپن به صدا درآمد.

به گزارش رویترز، آژیرهای حمله هوایی در سراسر سئول، پایتخت کره جنوبی، حوالی ساعت شش و نیم صبح به صدا درآمد که طی آن از شهروندان می‌خواست برای تخلیه احتمالی شهر آماده شوند.

در پی انتشار این گزارش، خبرگزاری فرانسه در خبر تکمیلی از سوی مقامات کره جنوبی گفت که فرمان «تخلیه شهر» اشتباهی صادر شده بود.

پیش‌تر کره شمالی که مجهز به سلاح هسته‌ای است گفته بود که نخستین ماهواره جاسوسی خود را کامل کرده است و پس از تایید کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، پرتاب این ماهواره را طی روزهای ۱۰ خرداد تا ۲۱ خرداد انجام خواهد داد.

از سوی دیگر ژاپن روز دوشنبه در واکنش به خبر کره شمالی درباره پرتاب ماهواره‌ در آینده نزدیک گفت که سامانه دفاع موشکی بالستیک خود را در حالت آماده‌باش قرار داده و هر پرتابه‌ای که قلمروش را تهدید کند، منهدم خواهد کرد.

به نوشته رویترز،‌ این تازه‌ترین گام کره شمالی در راستای یک رشته پرتاب‌های موشکی و آزمایش‌های تسلیحاتی در ماه‌های اخیر، از جمله پرتاب یک موشک بالستیک قاره‌پیما با سوخت جامد است.

تحلیل‌گران می‌گویند ماهواره جدید کره شمالی بخشی از یک برنامه فن‌آوری جاسوسی است که شناسایی پهپادها را نیز دربر می‌‌گیرد و هدف آن بهبود توانایی حمله به اهداف مختلف در دوران جنگ است.

وزارت دفاع ژاپن در بیانیه‌ای‌ گفت: «ما اقدامات تخریبی را علیه موشک‌های بالستیک و دیگر موشک‌هایی که در خاک ما فرود ‌آید، انجام خواهیم داد.»

در این رویارویی، فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، به خبرنگاران گفت، هرگونه پرتاب موشک از سوی کره شمالی نقض جدی قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد در محکومیت فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی پیونگ یانگ است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.