«پرونده‌سازی» جدید علیه جعفر ابراهیمی، معلم زندانی و انتقال «۱۲ زندانی سیاسی» از اوین به زندان قزلحصار طی یک روز

0 6وکیل جعفر ابراهیمی می‌گوید این فعال صنفی و معلم زندانی با «شکایت اداره کل زندان‌های استان تهران» با یک پروندهٔ قضایی و اتهامات تازه روبه‌رو شده است.

عرفان کرم‌ویسی،‌ وکیل این زندانی سیاسی، روز یکشنبه ۱۲ شهریور در شبکهٔ اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) نوشت که برای آقای ابراهیمی در شعبهٔ سوم بازپرسی دادسرای زندان اوین پرونده‌ای جدید با اتهام‌های انتسابی شامل «اخلال در نظم و آسایش عمومی» و «توهین به مقامات و مأمورین زندان» تشکیل شده است.

پیشتر در همین روز، این وکیل دادگستری خبر داده بود که جعفر ابراهیمی بر خلاف «قول مساعد مسئولین زندان و نامه‌نگاری‌های انجام‌شده» مبنی‌بر رسیدگی به وضعیت «وخیم» جسمانی این معلم زندانی، او را به‌همراه چند تن دیگر از زندانیان سیاسی به زندان قزلحصار کرج منتقل کرده‌اند.

آقای کرم‌ویسی به‌تازگی با ابراز نگرانی در مورد وخامت وضعیت جسمی جعفر ابراهیمی گفته بود که این معلم زندانی به علت «التهاب روده» و «دیابت» نیاز فوری به رسیدگی پزشکی دارد. او همچنین در مورد خطر از دست رفتن بینایی این معلم و فعال صنفی در زندان هشدار داده بود.

مردادماه امسال، شعبهٔ ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران حکم پنج سال حبس آقای ابراهیمی در پروندۀ پیشین قضایی آقای ابراهیمی را تأیید کرد. این رأی ابتدا در دادگاه بدوی به‌دلیل اتهام‌ انتسابی «اجتماع و تبانی» علیه این فعال صنفی معلمان صادر شده بود.

جعفر ابراهیمی، بازرس شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، از حدود ۱۷ پیش در آستانهٔ «تجمع اعتراضی یکم اردیبهشت ۱۴۰۱ معلمان و فرهنگیان» بازداشت شده و کماکان در زندان به‌سر می‌برد.

عرفان کرم‌ویسی همچنین روز یکشنبه از انتقال دیگر موکل خود، کامیار فکور، فعال کارگری، از زندان اوین به زندان قزلحصار خبر داد و نوشت از آنجا که سروناز احمدی، همسر این فعال کارگری، در بند زنان این زندان [اوین] است، این انتقال «غیرقانونی» است.

منابع مطلع در این زمینه به رادیو فردا گفته‌اند که دلیل اصلی انتقال جعفر ابراهیمی و کامیار فکور به زندان قزلحصار، «اعتراض آن‌ها به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم» در بند چهار زندان اوین بوده و این اقدام با هدف «تنبیه» این دو فعال صنفی و مدنی صورت گرفته است.

در همین زمینه، عرفان کرم‌ویسی تصریح کرده است که این اقدام با «تصمیم شورای طبقه‌بندی زندان اوین» صورت گرفته و دلیل خارج کردن آنها از اوین، «حضور در جلسۀ دادگاه» عنوان شده بود، در حالی‌که به زندان قزلحصار منتقل شدند.

هم‌زمان، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان و هرانا گزارش دادند که روز یکشنبه به‌همراه آقایان ابراهیمی و فکور، دو زندانی سیاسی دیگر به نام‌های احمدرضا حائری و رضا سلمان‌زاده از بند چهار اوین به زندان قزلحصار کرج منتقل شده‌اند.

هرانا: هشت زندانی سیاسی دیگر هم به زندان قزلحصار منتقل شدند

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا) شامگاه یکشنبه از انتقال هشت زندانی سیاسی دیگر از اوین به زندان قزلحصار کرج خبر داد.

بر اساس این گزارش، لقمان امین‌‌پور، سعید ماسوری، افشین بایمانی، سپهر امام‌ جمعه، زرتشت احمدی راغب، محمد شافعی، سامان صیدی (یاسین) و حمزه سواری صبح یکشنبه ۱۲ شهریورماه به زندان قزلحصار کرج منتقل شدند.

هرانا همچنین به نقل از یک منبع مطلع افزوده است که این زندانیان «در اعتراض به جابه‌جایی صورت گرفته دست به اعتصاب غذا زده‌اند، در حالی‌که هم‌اکنون در سلول‌های انفرادی زندان به‌سر می‌برند».

رادیو فردا به‌طور مستقل نمی‌تواند جزئیات این گزارش را تأیید کند.

هرانا در عین حال از دو زندانی سیاسی دیگر به نام حسین گچلو و مسعودرضا ابراهیمی‌نژاد نام برده که در همین روز از زندان اوین به «مکانی نامعلوم» منتقل شده‌اند و هنوز از محل نگه‌داری آنها اطلاعی در دست نیست.

برخی گزارش‌های دریافتی همچنین حاکی است که انتقال این زندانیان «با دستبند و پابند و اعمال خشونت» صورت گرفته است؛ به آنها همچنین اجازه نداده‌‌اند «تا وسایل شخصی خود را همراه‌شان ببرند».

گزارش‌های مختلف از سوی منابع حقوق بشری حاکی است در آستانهٔ سالگرد جان باختن مهسا ژینا امینی و آغاز اعتراضات سراسری در ایران، حکومت جمهوری اسلامی علاوه‌بر موج تازۀ بازداشت‌ها و احضار، فشار بر زندانیان سیاسی را نیز تشدید کرده؛ به‌طوری که شماری از این افراد با پرونده‌های قضایی جدید، محرومیت از خدمات درمانی، محرومیت از ملاقات و تماس تلفنی روبه‌رو هستند.

با استفاده از گزارش‌های شبکه‌های اجتماعی، هرانا و رادیوفردا؛ پ.م/آ.ت.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.