پریگوژین می‌گوید مزدوران واگنر دیگر در اوکراین نمی‌جنگند و بايد برای آفریقا آماده شوند

0 8یوگنی پریگوژین، رئیس گروه مزدوران واگنر، در ویدئویی که روز چهارشنبه ۲۸ تیر منتشر شد هنگام استقبال از نیروهای این گروه در بلاروس گفت که واگنر دیگر در اوکراین نمی جنگد ولی آنها باید خود را برای آفریقا آماده کنند.

این ویدئو که توسط کانال خبری واگنر در شبکه تلگرام منتشر شد اولین مدرک حاکی از محل استقرار یوگنی پریگوژین پس از شورش مزدوران واگنر در روز شنبه سوم تیر است.

در این ویدئو که خبرگزاری‌های بین‌المللی هنوز نتوانسته‌اند صحت آن را تایید کنند صدا و لهجه روسی مردی که شبیه یوگنی پریگوژین است شنیده می‌شود که به مزدوران واگنر خوش آمد می‌گوید. اين ویدئو توسط بخش رسانه‌ای واگنر در تلگرام بازپخش شده است.

در این ویدئو فردی که به نظر می‌رسد یوگنی پریگوژین است می‌گوید:«به خاک بلاروس خوش آمدید. ما سرافرازانه جنگیدیم. شما برای روسیه کارهای عظیمی انجام داده‌اید. آنچه در جبهه‌های جنگ می‌گذرد شرم آور است و دیگر لازم نیست که در آن شرکت کنیم.»

ولادیمیر پوتین در اولین واکنش خود به شورش مزدوران واگنر گفت که آن را سرکوب خواهد کرد ولی ساعاتی بعد بین کرملین و یوگنی پریگوژین توافقی صورت گرفت و براساس آن به مزدوران واگنر اجازه داده شد به بلاروس بروند.

یوگنی پریگوژین پس از شورش مزدوران واگنر گفت هدف این اقدام برکناری سرگئی شویگو، وزیر دفاع و ژنرال والری گراسیمف، رییس ستاد نیروهای مسلح روسیه بوده است و نه سرنگونی حکومت ولادیمیر پوتین.

از روز سوم تیرماه که ویدئوی خروج پریگوژین از شهر روستوف منتشر شد و ولادیمیر پوتین او را خائن خطاب کرد از سرنوشت او اطلاع دقیقی در دست نبود. علاوه بر این مشخص نبود که مزدوران واگنر که به ادعای پریگوژین تعداد آنها ۲۵ هزار نفر است پس از خروج از جبهه‌های جنگ در اوکراین چه خواهند کرد.

هر چند این ویدئو در تاریکی شب ضبط شده ولی می توان شمای چهره و قامت فردی شبیه به پریگوژین و تعدادی از نفرات واگنر در اطراف او را تشخیص داد.

به جهنم خوش آمدید

پس از مهار شورش واگنر حکومت روسیه و ولادیمیر پوتین تلاش کرده اند اوضاع را آرام جلوه دهند.

مقامات روس تفسیر سیاستمداران و کارشناسان غربی از شورش را رد کرده و می‌گفتند که غرب نباید خود را با این «جنجال آفرینی‌ها» مشغول کند.

در بخش دیگری از ویدئو یک پرچم سیاه گروه واگنر منقش به شعار «خون، افتخار، سرزمین مادری و شهامت» که از اردوگاه قبلی آنها در جنوب غربی روسیه به بلاروس منتقل شده به پریگوژین تحویل داده می‌شود.

دولت بلاروس هفته گذشته خبر داد که مزدوران گروه واگنر در یک پایگاه نظامی واقع در جنوب شرقی مینسک در حال آموزش سربازان این کشور هستند.

یوگنی پریگوژین در بخش دیگری از ویدئو به مزدوران واگنر می‌گوید که با مردم محلی به خوبی رفتار کنند، به آنها دستور می‌دهد که سربازان بلاروس را آموزش داده و خود را برای «سفر جدیدی به آفریقا» آماده کنند.

او می‌افزاید:«و شاید ما به عملیات نظامی ویژه (اسمی که روسیه به جنگ در اوکراین داده) بازگردیم ولی زمانی این کار را خواهیم کرد که مطمئن شویم وادار به شرمساری نخواهیم شد.»

گروه واگنر همزمان با گسترش دخالت‌های نظامی روسیه در کشورهای دیگر نظیر سوریه، لیبی و مالی و با هدف تکذیب کامل این دخالت‌ها تاسیس شد و دامنه فعالیت آن در دهه گذشته گسترش یافته است.

یکی دیگر از موسسان و مدیران فعلی این شرکت نظامی خصوصی دمیتری اوتکین، افسر سابق واحدهای نیروی مخصوص ضد اطلاعات ارتش روسیه است.

پس از یوگنی پریگوژین، مرد دیگری که به نظر می‌رسد دمیتری اوتکین باشد برای مزدوران واگنر سخنرانی کرد.

او به زبان روسی گفت:«این پایان کار نیست. این فقط شروع کار عظیمی در سراسر جهان است که به زودی آن را اجرا خواهیم کرد.»

اوتکین سپس به زبان انگلیسی افزود:« و به جهنم خوش آمدید. »

با استفاده از رویترز؛ ش.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.