پلیس ضدتروریسم آلبانی وارد سفارت تخلیه‌شده ایران شد

0 198پلیس ضدتروریسم در آلبانی روز پنجشنبه سفارت تخلیه شده جمهوری اسلامی ایران در تیرانا را جستجو کرد.

اقدام پلیس ساعاتی پس از آن صورت گرفت که دیپلمات‌های ایرانی به دنبال قطع روابط دیپلماتیک آلبانی با ایران اسنادی را در داخل ساختمان سوزاندند و ساختمان را ترک کردند.

آلبانی روز چهارشنبه گفت به دلیل یک حمله سایبری که جمهوری اسلامی را مسئول آن می‌داند روابط خود را با ایران قطع می‌کند.

ادی راما، نخست‌وزیر آلبانی، گفت این حمله سایبری در ماه ژوئیه رخ داد و به دیپلمات‌های ایران‌ ۲۴ ساعت فرصت داد تا سفارت را ببندند و کشور را ترک کنند. آلبانی میزبان حدود سه هزار نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق است.

یک خبرنگار رویترز گفت که ماموران پلیس با ماسک و کلاه ایمنی و تفنگ‌های خودکار وارد ساختمان سفارت شدند که تنها حدود ۲۰۰ متر با دفتر ادی راما فاصله دارد.

کارکنان سفارت با دو خودروی دارای پلاک دیپلماتیک از ساختمان سفارت خارج شدند.

خبرنگار رویترز گفت مردی را در داخل سفارت دید که کاغذها را داخل یک بشکه زنگ زده می‌اندازد و شعله‌های آتش دیوارهای ساختمان سه طبقه سفارت را روشن کرده بود.

واشنگتن نیز ایران را مسئول حمله سایبری ماه ژوئیه دانست و قول داد «برای پاسخگویی ایران در قبال اقداماتی که امنیت متحد آمریکا را تهدید می‌کند، اقدامات بیشتری انجام دهد.»

روز پنجشنبه ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، از آنچه «اخبار منتشر شده در برخی رسانه‌ها» درباره «تعامل نامناسب مقامات محلی در تیرانا با سفارت جمهوری اسلامی ایران و اعضای آن» خوانده است، ابراز نگرانی کرد.

در همین حال، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بیانیه‌ای در روز چهارشنبه تصمیم آلبانی برای قطع روابط دیپلماتیک خود با ایران را به شدت محکوم، و دلایل آلبانی را ادعاهای بی اساس توصیف کرد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.