پهپاد ایرانی عامل حمله به نفتکش اسرائیلی بوده است

0 9نیروی دریایی آمریکا روز سه شنبه اول آذر اعلام کرد در پایان تحقیقات خود به این نتیجه رسیده است که در حمله هفته گذشته به نفتکش متعلق به یک میلیونر اسرائیلی از یک پهپاد ساخت ایران استفاده شده است.

حمله پهپادی به نفتکش «پاسیفیک زیرکون» که با پرچم لیبریا در تردد بود سه‌شنبه هفته گذشته در نزدیکی سواحل عمان روی داد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته، به نظر می‌رسد که این حمله بخشی از جنگ در سایه بین ایران و اسرائیل در سطح منطقه است که یکی از عناصر آن حمله به شناورهای مرتبط با شرکت های اسرائیلی در آب‌های خاورمیانه است.

نیروی دریایی آمریکا گفت کارشناسان این نیرو صدمات ناشی از انفجار از جمله ایجاد حفره‌ای به قطر ۷۶ سانتی متر در بدنه نفتکش و آثار و قطعات به جا مانده از بمبی را که به این شناور اصابت کرده بود، بررسی کرده‌اند. این شواهد برای انجام آزمایش‌های دقیق‌تر به مقر فرماندهی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین منتقل شده است.

کارشناسان نیروی دریایی آمریکا به این نتیجه رسیده‌اند که در این حمله از یک پهپاد «شاهد ۱۳۶» استفاده شده است، همان مدلی که ارتش روسیه در حملات گسترده خود به زیرساخت‌های غیرنظامی اوکراین از آنها استفاده می‌کند. نیروی دریایی آمریکا یادآوری کرد که شورشیان حوثی در یمن نیز در حملات اوایل سال جاری میلادی به اهدافی در عربستان سعودی و امارات متحده از پهپادهای ایرانی استفاده کردند.

دریادار برد کوپر فرمانده یگان‌های دریایی ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) گفت: «حملات ایران به نفتکش‌ها در مسیرهای کشتیرانی در آب‌های بین‌المللی عمدی و خطرناک است و جان خدمه این شناورها و امنیت مسیرهای کشتیرانی را به خطر می‌اندازد.»

نفتکش «پاسیفیک زیرکون» توسط شرکت کشتی‌رانی «ایسترن پاسیفیک» که دفتر آن در سنگاپور و متعلق به یک میلیاردر اسرائیلی به نام ایدان اوفر است اداره می‌شود. پیش از این مقامات اسرائیلی و آمریکایی گفته بودند که به احتمال فراوان این حمله توسط ایران انجام شده است.

حکومت ایران تاکنون در مورد این حمله و اتهاماتی که در این رابطه مطرح شده اظهار نظر نکرده است.

سال گذشته نیز بر اثر حمله پهپادی به یک نفتکش مرتبط با اسرائیل به نام «مرسر استریت» در نزدیکی سواحل عمان دو خدمه این شناور کشته شدند.

در دو ماه گذشته همزمان با گسترش و تشدید اعتراضات علیه نظام جمهوری اسلامی حملات نظامی ایران در خارج از مرزهای این کشور افزایش یافته است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس؛ ش.ر/س.نSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.