پوشش اجباری حکومتی «محدودیت مطلق» است

0 52آنی ارنو، نویسنده فرانسوی و برنده نوبل ادبیات سال ۲۰۲۲، ‌با جنبش آزادیخواهانه زنان ایران ابراز همبستگی کرده و پوشش اجباری حکومتی را «محدودیت مطلق» علیه زنان ایران دانسته است.

آنی ارنو که نویسنده‌ای شناخته شده برای نسل جوان ایران است، در نخستین مصاحبه خود پس از اعلام دریافت جایزه نوبل ادبیات گفت: «من کاملا پشتیبان اعتراضات زنان ایران علیه این محدودیت مطلق هستم.»

خانم ارنو در این گفت‌و‌گوی کوتاه گفت که به نظر او زنان هنوز در بهره‌مندی از آزادی و قدرت با مردان برابر نشده‌‌اند و «هنوز سلطه مردانه وجود دارد.»

او در رمان «اتفاق» (رمانی که فیلمی هم بر اساس آن ساخته شد) نسبت به پیامدهای زیان‌بار ممنوعیت سقط جنین هشدار داده و از ممنوعیت‌های جدید علیه سقط جنین در جهان به عنوان نادیده گرفتن حق اولیه زنان بر بدن خود انتقاد کرده است.

«اتفاق» داستان تلاش پررنج و مصیبت یک دختر دانشجوی ادبیات به نام «آناماریا» است که در دهه ۶۰ میلادی ناخواسته باردار می‌شود. آناماریا به دلیل ممنوعیت سقط جنین پا به میدان پرمخاطره محدودیت‌های اجتماعی می‌گذارد و از آن سربلند بیرون می‌آید.

شماری از رمان‌های «آنی ارنو» از جمله «آن دختر دیگر»، «جایگاه»، «شرم»، و «یک زن» در ایران ترجمه و منتشر شده‌اند و به گفته کارشناسان در شمار پرفروش‌ترین آثار ادبی اخیر ایران هستند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.