پیام وزرای خارجه هفت کشور غربی: کنار زنان ایران هستیم

0 44وزرای خارجه هفت کشور غربی روز جمعه ۱۵ مهرماه با انتشار پیام ویدیویی مشترکی اعلام کردند که کنار زنان ایران در راه احقاق حقوق آنها هستند.

این ویدیو که وزارت خارجه آلمان در صحفه توئیتر خود منتشر کرده است، پیام وزرای خارجه آلمان، فرانسه، بلژیک، سوئد، ایتالیا، کانادا و شیلی را بازتاب می‌دهد.

ویدیو با تصویری از مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله سقزی که در بازداشت گشت ارشاد جان باخت، آغاز می‌شود و در ادامه آنالنا بربوک وزیر خارجه آلمان پیام خود به زنان ایرانی را ارائه می‌دهد.

او می‌گوید تا زمانی که زنان در امنیت نباشند، هیچ کس امنیت نخواهد داشت: «بنابراین در کنار زنان شجاع ایران ایستاده‌ایم، برای حقوقشان، برای صلح و برای آزادی‌شان.»

کاترین کولونا همکار فرانسوی وی نیز در این ویدیو تاکید می‌کند که خشونت علیه معترضان در ایران باید پایان یابد.

وی در ادامه تصریح کرد: «فرانسه از این اعتراضات حقوق بشری دفاع می‌کند و سکوت گزینه فرانسه نیست. کسانی که مسئول هستند، مواخذه خواهند شد.»

همچنین ملانی جولی وزیر خارجه کانادا در این پیام ویدیویی مشترک می‌گوید: «کانادا در کنار زنان شجاع ایران که برای آزادی خود و آینده مبارزه می‌کنند، ایستاده است؛ چرا که حقوق زنان، حقوق بشر است.»

اجه لبیب وزیر خارجه بلژیک نیز در ادامه ویدیو می‌گوید: «ما صدای خود را به همراه مردم ایران که به‌صورت مسالمت‌آمیز اعتراض می‌کنند بلند می‌کنیم. سرکوب باید پایان یابد و حقوق زنان و آزادی بیان باید محترم شمرده شود.»

ان لینده وزیر خارجه سوئد هم تاکید کرده مبارزه مسالت‌آمیز زنان ایران علیه خشونت و تبعیض حق مسلم آنان است.

خوزه مانوئل آلبارس وزیر خارجه اسپانیا به همراه آنتونیا اورخولا نوکوئرا، وزیر خارجه شیلی نیز دو مقام دیگری هستند که در این ویدیوی مشترک از حقوق زنان ایرانی دفاع کرده‌اند.

انتشار ویدیوی مشترک توسط وزرای خارجه کشورهای یاد شده که همه آنها به غیر از وزیر خارجه اسپانیا، زن هستند، در حالی است که به‌رغم ابراز حمایت‌ نهادهای مهم اروپایی از «حق تظاهرات» معترضان در ایران و تلاش زنان ایرانی برای احقاق حقوق خود، روبرتا متسولا، رئیس پارلمان اروپا، می‌گوید اتحادیه اروپا باید گامی فراتر از ابراز حمایت کلامی بردارد.

خانم متسولا در گفت‌وگویی با رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی، تاکید کرد اتحادیه اروپا نه تنها باید اقدام حکومت ایران در سرکوب اعتراضات را محکوم کند، بلکه باید حامی اقداماتی عملی باشد که به این زنان کمک کند تا آزادی‌های اساسی خود را به دست آوردند.

رئیس پارلمان اروپا همچنین تأکید کرد که نه تنها زنان ایران باید به پا خیزند بلکه «همه ایرانیان برای احقاق حقوق پایمال شده زن ایرانی باید برخیزند».

او گفت که اعتراضات ایران مورد حمایت سیاستمداران، تصمیم‌گیرندگان دولت‌ها و زنان در سراسر جهان قرار گرفته است.

طی هفته‌های گذشته آمریکا و کانادا تحریم‌هایی علیه نهادهای دخیل در جان باختن مهسا امینی، انسداد اینترنت و سرکوب خونین اعتراضات مسالمت‌آمیز در ایران وضع کرده و شورای اروپا این اقدامات جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.

اتحادیه اروپا در نظر دارد در اجلاس آینده وزرای خارجه کشورهای عضو این اتحادیه، تحریم‌هایی علیه عاملان سرکوب در ایران وضع کند.

با استفاده از توئیتر وزارت خارجه آلمان و گزارش‌های رادیو فردا؛ د.خ/س.نSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.