پیام پنج زن زندانی سیاسی سابق:‌ موج آزادی‌های اخیر از نتایج خیزش مردم است

0 8پنج زندانی سیاسی زن که به‌تازگی آزاد شده‌اند در بیانیه‌ای ضمن امیدواری به آزادی دیگر زندانیان سیاسی تاکید کردند که موج آزادی‌های اخیر «از نتایج خیزش مردم آزادی‌خواه» است.

در این بیانیه که با عنوان «روز آزادی نزدیک است…»، روز پنج‌شنبه، ۲۷ بهمن، منتشر شد، آمده است: «ما به عنوان تعدادی از زندانیان سیاسی زن آزاد شده و همراه با حرکت آزادی‌بخش “زن، زندگی، آزادی” امید داریم با تداوم حمایت‌های شما مردم و تلاش و پافشاری جامعه جهانی به زودی شاهد آزادی همه زندانیان سیاسی مرد و زن و هم‌بندیان زندانی خود در اوین، و سایر زندان‌ها باشیم.»

عالیه مطلب‌زاده، رها عسکری‌زاده، نوشین جعفری، ملیحه جعفری و هستی امیری پنج زندانی سیاسی تازه آزادشده هستند که این بیانیه را امضا کردند.

آنان تاکید کردند: «ما از زمانی که آزاد شده‌ایم، چشم به راه رهایی بقیه همبندی‌هایمان هستیم.»

این زندانیان سیاسی پیشین به زندانیانی چون نرگس محمدی، ناهید تقوی، مریم حاج‌حسینی، فاطمه مثنی، زهرا زهتابچی، سپیده قلیان، مهوش شهریاری، فریبا کمال‌آبادی، بهاره هدایت، فائزه هاشمی، گلرخ ایرایی، ثمین احسانی، اکرم نصیریان، نسرین جوادی، معصومه نساجی، ملیحه نظری، سارا احمدی، نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی، مریم اکبری منفرد، زینب جلالیان، سها مرتضایی و… اشاره کرده‌اند.

این زندانیان پیشین به‌ویژه درباره سپیده کاشانی و نیلوفر بیانی، زندانیان محیط زیستی، نوشته‌اند: «حکایت پنج سال رنج و ستمی که بر آنها روا رفته را همه شنیده‌اند. آنها جزو شریف‌ترین افراد این سرزمین هستند که در طی این سال‌ها با زندان و شکنجه صرفا تاوان عشق و پاسداری خود از طبیعت این مرز و بوم را پرداخت کرده‌اند.»

در بیانیه این پنج زندانی سیاسی سابق آمده است: «آنچه در این میان بسیار تاثیرگذار و قابل توجه است ترکیب و پایگاه اجتماعی زندانیان است. جمع زندانیانی که فعالین زنان، معلمان، دانشجویان، کارگران، جامعه‌شناسان، اساتید دانشگاه، وکلا، روزنامه‌نگاران، سینماگران، ورزشکاران، نویسندگان، هنرمندان، نوکیشان مسیحی، دراویش، اقوام، دادخواهان تا جامعه بهائیان و فعالین محیط زیست و… را در برمی‌گیرد.»

امضاکنندگان بیانیه معتقدند: «این گستردگی اجتماعی وسعت حیرت‌انگیز برخورد حاکمیت با مردم ایران و همچنین مقاومت مردمی در طبقات و اقشار مختلف را نشان می‌دهد.»

جمهوری اسلامی تبلیغات گسترده‌ای را درباره آزادی برخی از زندانیان سیاسی در چارچوب «عفو رهبری» به راه انداخته است.

اما نویسندگان این بیانیه نوشتند: «بر این باوریم که موج آزادی‌های اخیر زندانیان سیاسی از نتایج خیزش اعتراضی مردم آزادی‌خواه و شجاع از جمله زنان و جوانان مبارز ایران است؛ اتفاقی که نتیجه همبستگی در قیام “زن، زندگی، آزادی” و خیزش مردمی علیه سرکوب‌ حکومت است؛ حرکتی که ابعاد گسترده و مبنای برانگیزاننده آن توجه همه‌ جهان را جلب نموده و الهام‌بخش تلاش برای عدالت و آزادی شده.»

آزادی برخی از زندانیان سیاسی در ایران در حالی است که سازمان‌های حقوق بشری این اقدام حکومت را «ریاکارانه» خوانده‌اند.

همچنین هنوز تعداد زیادی از زندانیان سیاسی در زندان هستند و برخی از آنان با انتشار نامه‌هایی بر مواضع سیاسی خود تاکید کرده‌اند.

فائزه هاشمی، زندانی سیاسی محبوس در اوین، با انتقاد از رفتار ضد حقوق بشری حکومت، در نامه‌ای با کنایه‌ به گرفتن تعهدنامه‌ها و اعترافات اجباری، نوشت «تعهد» می‌دهد در صورت آزادی، به فعالیت سیاسی خود ادامه دهد.

فاطمه سپهری، زندانی سیاسی محبوس در زندان وکیل‌آباد مشهد، نیز با انتشار نوشته‌ای که «دفاعیه» خوانده شده، بر مواضع خود علیه جمهوری اسلامی تاکید کرد.

همچنین در روزهای اخیر درخواست‌ها برای آزادی فعالان محیط زیستی زندانی افزایش یافته و کانون نویسندگان ایران نیز با تایید آزادی رضا خندان مهابادی، خواستار آزادی دیگر اعضای محبوس خود شده است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.